فیلترینگ اینستاگرام یعنی چه؟
1 دی 1397 10:38 بֽظֽ
در چند ماه اخیر که با افزایش چند برابری نرخ ارز در کشور روبرو بودیم، بسیاری از کسب و کارها تحت تاثیر عدم ثابت موجود در بازار قرار گرفتند و همین عدم ثبات باعث ایجاد نوعی رکود در آنها شده. اما بازار اینترنت در کشور در پی رشد ناگهانی نرخ دلار، نه تنها دچار نزول یا رکود نشده که ترافیک مصرفی کاربران رو به فزونی گرفته است.
رشد مصرف کاربران در چند ماه اخیر شاید در نگاه اول خوشایند و مدنظر اپراتورهای همراه و ثابت به نظر آید؛ چراکه افزایش مصرف مساوی است با افزایش درآمد. اما واقعیت چیز دیگریست. 
بررسی و تحلیل ترافیک مصرفی کاربران حاکیست که تقریبا نیمی از مصرف کاربران مربوط می شود به شبکه های اجتماعی که اینستاگرام سهم بالایی را در آن دارد. یعنی افزایش کاربران و گذراندن وقت بیشتر در اینستاگرام علت بخش قابل توجهی از این افزایش مصرف در ماه های اخیر است.
حال با این وضعیت اگر یک درصد در نظر گیریم که مباحث این روزها پیرامون فیلترینگ اینستاگرام محقق شود چه بر سر اپراتورهای ثابت و همراه می آید.
اگر عدم امنیت ناشی از استفاده همگانی از پروکسی و فیلترشکن را در پی فیلترینگ احتمالی اینستاگرام نادیده بگیریم،در یک نگاه، پیامد آن بهم ریختن بازار و کاهش ناگهانی بخش قابل توجهی از درآمد اپراتورهای ارتباطی کشور را در پی دارد.
 برای با این اتفاق حتی دیدم که دیتاپکیجی از سوی رگولاتوری تدوین و مورد تایید قرار گرفته که به اینترنت بدون اینستاگرام معروف شده. مشخص است که سازمان تنظیم مقررات چنین پکیجی را آماده و تدوین کرده تا بهانه ای دست موافقین فیلترینگ اینستاگرام ندهد. چون آنها می دانند که در بازار چه می گذرد.