درآمد پارس جنوبی بیش از ۳ برابر هزینه آن بوده است
3 دی 1397 10:45 قֽظֽ
محمد مشکین فام مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس که یکی دو ماه پیش شایعات حضور وی در مسند جدید مدیرعاملی شرکت ملی نفت بسیار پیچیده بود، در نخستین روز زمستان به مناسبت بیستمین سالروز تاسیس شرکت نفت و گاز پارس در نشست خبری پیش روی خبرنگاران و اهالی رسانه حاضر شد.
وی که نسبت به سال گذشته، راحت تر و مسلط تر به سوالات خبرنگاران پاسخ داد ابتدا توضیحاتی در مورد آخرین وضعیت میدان بزرگ پارس جنوبی و آخرین وضعیت بهره برداری از این میدان گفت و به میدان های گلشن، فردوسی، فرزاد الف و ب، بلال و کیش اشاره کرد که توسعه آنها تحت نظر شرکت نفت و گاز پارس قرار گرفته است.
مشکین فام با بیان اینکه هم اینک ظرفیت بهره برداری و تولید گاز غنی از پارس جنوبی ۶۰۰ میلیون مترمکعب در روز است، اظهار کرد که امروز (اول دی ۹۷) تولید ۵۸۳ میلیون مترمکعب گاز غنی محقق می شود.
وی با اظهار امیدواری نسبت به تولید ۱۹۳.۳ میلیارد مترمکعب گاز تا پایان امسال، افزود: تاکنون ۱۴۰ میلیارد مترمکعب گاز از پارس جنوبی تولید شده است.
مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس اینبار در مقابل سوالات چاش برانگیز خبرنگاران راحت تر برخورد کرد و پیرامون رای دادگاهی در فرانسه پیرامون رشوه شرکت توتال به یکی از مسوولان ایرانی توضیح داد: موضوع مربوط به سال ۱۹۹۷ میلادی است و تاکنون در این باره چیزی مکتوب از سوی طرف فرانسوی به ما ارجاع نشده است.
مشکین فام همچنین در مورد شایعه خروج شرکت چینی از قرارداد توسعه فاز یازده پارس جنوبی تصریح کرد: تاکنون شرکت توتال عدم توانایی خود را در قرارداد توسعه فاز ۱۱ اعلام کرده است و بر اساس قرار داد پس از مدتی باید موضوع به شرکت چینی منتقل شود که فرایند در حال انجام است.
وی با بیان اینکه قرار است تفاهمنامه سه جانبه جدیدی میان توتال، سی ان پی سی چین و پتروپارس امضا شود، در مورد انصراف شرکت چینی از ادامه حضور در پارس جنوبی افزود: چنین چیزی را فقط از رسانه ها شنیده ام هرچند به طور رسمی از سوی چینی ها چیزی به ما اعلام نشده است و پیش بینی می کنیم تا پایان سال در این مورد تعیین تکلیف می شود.
مدیرعامل شرکت کارفرمایی پارس جنوبی با اعلام اینکه متوسط تولید میعانات گازی روزانه ۶۰۰هزار بشکه است، گفت: تاکنون ۸۰ میلیارد دلار برای توسعه پارس جنوبی هزینه شده است که با درنظر گرفتن ۱۸ سنت برای هر مترمکعب گاز می توان گفت که تاکنون ۲۵۰ میلیارد دلار درآمد از این میدان بزرگ نصیب کشورمان شده است.

970926-4.jpg

نوع مطلب: