یک چشم به زمین و چشم دیگر به فضا
14 بهمن 1397 10:25 بֽظֽ
امروز (یکشنبه) دهمین سالگرد پرتاب ماهواره امید به فضا بود که به عنوان روز فناوری فضایی شناخته میشه. در مراسمی که به همین منظور در وزارت ارتباطات برگزار شد، حرف ها و صحبت های خوبی مطرح شد.
ابتدا مرتضی براری رییس سازمان فضایی صحبت کرد. براری با ارایه چند آمار اعلام کرد که با همت وزارت امورخارجه و دفتر نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در وین، از هفته جاری ایران به عنوان ریاست کمیته فضایی کشورهای گروه ۷۷ موسوم به کوپوس را برای یکسال برعهده می گیرد. در واقع مطابق توضیحات بعدی براری، کوپوس که از سال ۱۹۵۸ شروع به کار کرده است، دارای ۱۰۰ عضو است که به عنوان تنها نهادقانونگذاری بین المللی در حوزه فضایی به شمار می رود.
اما بعد از آن رامین نورقلی پور نماینده مردم کردکوی و بندرترکمن، عضو کمیسیون صنایع و معادن و نماینده مجلس در شورای عالی فضایی بود که پشت تریبون رود. باید اعتراف کنم که اصلن باور نمی کردم که نورقلی پور چنین سطح اطلاعاتی در حوزه فضایی داشته باشد. به گفته خودش، چندسالی در پروژه های فضایی آنور آب فعالیت کرده و در زمانیکه ایران توانست ضمن ساخت ماهواره، پرتاب آن را نیز انجام دهد، کشورهای دارای فناوری فضایی از این اتفاق حیرت زده شدند.
نورقلی پور همچنین با اشاره ای جالب به آمارهای ناسا اعلام کرد که پرتاب هر کیلوگرم جسم به فضا چیزی حدود ۲۰هزار دلار هزینه در بر دارد و بر اساس این ارقام، پرتاب ماهواره یکصد کیلوگرمی چیزی حدود ۲ میلیون دلار خرج در بر دارد.
نصراله جهانگرد که حالا معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات است، نیز پشت تریبون قرار گرفت و در مورد هزینه ها توضیح داد. به گفته وی در صنایع ماهواره ای چیزی حدود یک چهارم هزینه همیشه مختص ساخت ماهواره و سه چهارم مابقی از آن پرتاب و پرتابگر است.
هرچند صادقی نائینی معاون رییس سازمان فضایی که بعد از مراسم با وی صحبت می کردم، این تقسیم بندی را مختص ماهواره های کوچک و به قولی مینیاتوری می دانست.
خلاصه اینکه یکی دو ماهه اخیر انصافا فعالیت های فضایی وزارت ارتباطات شدیدا دیگر زیرحوزه های این وزارتخانه را تحت تاثیر خود قرار داده و تا الان حداقل از نظر برد رسانه ای، بنظرم بعد از فیلترینگ، فضا و ماهواره بیشترین حجم و تاثیرگذاری رسانه ها را داشته است.
راستی از صحبت های امروز معلوم بود که ماهواره دوستی نیز به موعد پرتاب نزدیک می شود. این ماهواره قرار است با نزدیک به پنجاه کیلوگرم وزن به مدار با ارتفاع ۲۵۰ کیلومتری پرتاب شود. دوستی نیز یک ماهواره سنجشی است و پایش را قرار است از طریق عکس های ارسالی انجام دهد.

نوع مطلب: