همه چیز از راس به غرء است
19 مهر 1398 3:53 بֽظֽ
ماجرا این است که ارگان ها و دستگاه های نیمه دولتی، دولتی و حاکمیتی مان، آنطور که فکر می کنیم اسلامی نیستند. گاها، بعضا و یا متوالیا دیده ایم که دستگاه های مختلف در پی افزایش درآمد، زیاد سخت نمی گیرند که روش شان برای خلق ثروت، منطبق بر صیانت از حق الناس است یا خیر. نمونه بارز آن اپراتورهای تلفن همراه و اینترنت هستند. همراه اول، ایرانسل، مخابرات، شاتل، آسیاتک و ....
کافیست کمی سرچ کنید تا در تایید آن به مواردی بر بخورید که مثلا با پیامکی مجهول الارسال اما با محتوایی عجیب از کاربران می خواد که برای دریافت فلان مقدار گیگ اینترنت رایگان، ثبت نام کنند درحالیکه موضوع عضویت ناآگاهانه به قصد کسب درآمد است و یا وقتیکه فلان اپراتور در محاسبه یک مگابایت اینترنت بجای درنظر گرفتن ۱۰۲۴ کیلوبایت، اعداد را به ۱۰۰۰ گرد می کرد و خوب با دزدی ۲۴ کیلویی از هر کاربر، در تعداد انبوه  پول هنگفتی به جیب می زد.
این ها که نمونه هایی از دستگاه های خصوصی و یا خصولتی اند. حتی دستگاه های دولتی و حاکمیتی ما نیز چنین هستند. یادم هست شاید حدود ۱۰ تا ۲۰ سال پیش مردم را مجبور کردند که در صف های عریض و طویلی بیستند تا ناچارا پلاک خودروهای خود را یکدست کنند. صف ها تمام شد و پلاک ها همان شکل سابق باقی ماند. اما چیزی که تکلیفش معلوم نشد، پول مردمی بودکه در آن صف ها اخذ شده بود.
یا اینکه هنوز بعد از گذشت این همه سال معلوم نشد که پول میلیاردی حاصل از خصوصی سازی پتروشیمی ها به کجا رفت و بابت چه هزینه شد؟!
خوب با این اوصاف وقتی می گویند که همه چیز از راس هرم است به پایین و نه برعکس، گزافه گویی نیست. تاکیدا معتقدم که اگر می خواهیم فساد از جامعه رخت بر بندد، صداقت در خیابان ها جاری شود، بساط بخل و حسد از خانه هایمان پاک شده و اعتماد دوباره در قلب ها طنین انداز شود، چاره ای نداریم جز رعایت فرمول آن که از راس شروع شده تا به پایین.