Recently in مقاله Category

یکسالی می شود که سیدمجید صدری از مدیریت اپراتور سوم تلفن همراه راهی بزرگترین و قدیمی ترین شرکت مخابراتی کشور شد تا بازویی باشد برای برنامه های دولت در توسعه بخش ثابت.
همان پارسال که صدری، مدیرعامل ایرانسل را به دفترش دعوت کرد و پشت یک میز به گفت وگو و مذاکره پرداختند، می شد فهمید که آن تابوی قدیمی دیگر شکسته شده و پس انگار خبرهایی در راه است.
حتی وقتی مدیرعامل جدید شرکت مخابرات ایران در سیستان و بلوچستان متوجه شد که ارتباطات یکی از شهرهای تابعه سراوان یک هفته ای می شود که قطع شده و از آن بی اطلاع است، پشت تریبون رفت و در مقابل همه مردم آن شهر، عذرخواهی کرد. چیزی که پیش تر حداقل من یکی از سوی این شرکت عظیم ارتباطاتی سابقه ای اینچنینی در ذهنم نداشتم.
صدری آمده بود تا با برداشتن قالب های ذهنی جاافتاده در شرکت مخابرات ایران، طلسم توسعه تلفن و اینترنت ثابت را که در دستان این شرکت بود را بشکند.
اما هرگاه که قدمی پیش می رفت با سیلی مواجه می شد. از تجمع پی در پی کارکنان معترض تا عدم پرداخت حقوق مصوب بازنشستگان و رای دادگاه در قطع نابهنگام آبونمان همه و همه بر سر مدیرعامل غیرمخابراتی شرکت مخابرات ایران آوار می شد تا هر بار بتوان گفت که دیگر کارش تمام است.
حتی طی طرحی فروش سیم مسی در مخابرات مطرح شد تا زیرساختی که زمانی آن را برگ برنده و عامل سودآوری این شرکت می دانستند، این بار به عامل نجات از ورشکستگی شان مطرح شود.
همه این ها یکی پس از دیگری گذشت و صدری از زیر آوارها بیرون آمد و دستی به کت اش کشید و راه خود را از سر گرفت.
حالا به نقطه ای رسیده ایم که محمدعلی یوسفی زاده مدیرعامل آسیاتک که بزرگترین شرکت ارایه دهنده اینترنت ثابت بعد از مخابرات است، از تغییر رویکرد این شرکت در همکاری با سایر شرکت های FCP خبر می دهد.
با این حال هنوز معلوم نیست که بتوان گفت که اینبار با دفعه های قبل فرق می کند.

971029-3.jpg
January 20, 2019 | یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۲۰

یادداشت زیر امروز (سه شنبه ۱۸ دیماه ۱۳۹۷) در صفحه نهم روزنامه جهان صنعت به چاپ رسیده است:

تا چند سال پیش کمتر کسی فکر می‌کرد که مردم می‌توانند در خانه، محل کار، دانشگاه و حتی در خیابان از فناوری‌های فضایی استفاده کنند. حتی تا همین اواخر حداقل من یکی، از فناوری‌های فضایی در کشور چیزی جز چند صحنه از ارسال ماهواره «امید» به فضا و میمونی با خالی روی صورت که به سفر دور زمین رهسپار شده بود، چیزی در ذهن نداشتم. سال‌های سال این رویا را داشتیم تا ببینیم سفر یک ایرانی به کره ماه چه زمانی ممکن می‌شود و منتظر بودیم تا ببینیم که هزینه این سفر چقدر برای ما آب خواهد خورد.
طرح‌ها و پروژه‌های زیادی در حوزه فضا تعریف شد و در لوایح دولت‌های قبلی بودجه به آنها تعلق گرفت تا شاید مردم بتوانند از فضا و صنعت فضایی چیزی را در زندگی‌شان لمس کنند. با این حال روزها، ماه‌ها و سال‌ها گذشت تا درک کنیم که سفر به فضا فقط مختص فیلم‌هاست و انوشه انصاری تنها ایرانی تاریخ است که شانس ورود به فضای لایتناهی را پیدا کرده و با این افتخار خود را آرام می‌کردیم.
اما امروز حرف‌ها، برنامه‌ها و پروژه‌های فضایی طور دیگری زده، تنظیم و اجرا می‌شود. اجرای پروژه برای پروژه دیگر معنا ندارد و طعم فناوری‌های فضایی باید در زیر دندان‌ کاربران احساس شود.
امروز وقتی در ماشین می‌نشینم تا در ترافیک صبحگاهی قبل از ساعت هشت به محل کار برسم، می‌دانم که «نشان»ی هست که می‌تواند مسیر کم ترافیک را روی موبایل، تشخیص داده و راه سریع‌تر بدون ورود به منطقه طرح و ترافیک را به من نشان دهد.وقتی وزرای نیرو، علوم، کشاورزی و روسای سازمان‌های برنامه‌و‌بودجه و حفاظت از محیط‌زیست نیز هفته گذشته به پژوهشگاه فضایی ایران آمدند و از دستاوردهای صنعت فضایی کشور بازدیدی کردند، اعلام شد که با تحلیل عکس‌های ماهواره‌ای و تجزیه و تحلیل هزاران گیگ اطلاعات جمع‌آوری شده از فضا، سطح آب دریاچه ارومیه بعد از بارش‌های پاییزی امسال تقریبا به اندازه سال ۹۵ رسیده است.حتی اعلام شد که ۲۵ هزار هکتار از اراضی استان بزرگ فارس درحالی زیر کشت برنج رفته که دیار حافظ و سعدی چند سالی می‌شود که با مشکلات حاد کم‌آبی روبه‌رو است. اوج حادثه، اما وقتی است که بدانیم به اندازه دو برابر آب سد کرج برای آبیاری آن زمین‌ها، صرف شده که تقریبا یک‌سوم آن بخار و به هوا رفته است. از همین رو بود که دولت تصمیم گرفت تا قبل از اینکه دیرتر شود، در یک فرآیند سه ساله نسبت به تغییر الگوی سطح زیرکشت این استان اقدام کند.عکس‌های ماهواره‌ای و دستاوردهای فضایی همچنین به ما نشان داد که با وجود باور عمومی، وضعیت ریزگردها در استان سیستان‌و‌بلوچستان به مراتب بدتر از استان خوزستان است. با این تفاوت که علت اصلی ریزگردها در خوزستان به آن سوی مرزها و شبه‌جزیره عربستان برمی‌گردد در حالی که سیستان‌و‌بلوچستان درگیر آلودگی با منشا داخلی است.
اینها بخشی از کاربردهای صنعت فضایی است که اجرای هرکدام از آنها، زندگی بخش قابل توجهی از مردم کشورمان را می‌تواند بهتر کند. فقط کافی است با برنامه‌ریزی بهتر، مشکل کمبود آب در استان فارس بهبود پیدا کند و به کم شدن ریزگردها در استان‌های سیستان‌و‌بلوچستان و خوزستان پرداخت.
اگر شما در کلانشهرهایی چون تهران، اصفهان، تبریز، مشهد، شیراز و کرج زندگی می‌کنید، به خوبی می‌دانید که مشکل ترافیک چیست و دردسر آن در روزهای سرد سال چگونه به اسم آلودگی هوا بروز می‌کند. با این حال پس از گذشت سال‌ها هنوز در خم انداختن تقصیر این آلودگی به گردن خودروهای داخلی، بنزین پالایشگاه‌ها و وضعیت آب و هوایی گیر کرده‌ایم. تصور کنید اگر بتوان با داده‌های جمع‌آوری شده از ماهواره‌ها و تحلیل آنها برای کاهش ترافیک برنامه‌ریزی کرد چه خدمتی در حق ایران و ایرانی انجام شده و چه بهبودی در کیفیت زندگی مردم کلانشهرنشین، صورت می‌گیرد.
در واقع با استفاده از داده‌های گردآوری شده در اپلیکیشنی چون «نشان»‌ که بعضی‌ها به آن «ویز» ایرانی نیز می‌گویند، می‌توان الگوی مردم در رفت و آمد به خصوص در ایام خاص سال همچون اعیاد و مناسبت‌های ملی و مذهبی را به خوبی مشاهده کرد و با تحلیل آنها، گره‌های کور و نقاط مساله‌ساز برای روان شدن راه و کم شدن ترافیک را حذف کرد. برنامه‌ریزی که در شکل میان و بلندمدت می‌تواند شر دیو سیاه ترافیک را از سر مردم کم کند.

971018-4.jpg
January 8, 2019 | سه شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۵۹

مطلب زیر یادداشتی است از خودم که شنبه نهم دیماه ۱۳۹۷ در صفحه آخر روزنامه همشهری با عنوان نسل دیجیتال به چاپ رسیده که به قرار زیر است:

اگر شما هم مانند من فرزندی در خانه دارید، حتما نام‌های «باب اسفنجی»، «بچه رئیس» و «دورای جست‌وجوگر» به گوش‌تان خورده است. این اسامی، شخصیت‌های مشهوری هستند که توسط شرکت‌های بزرگ غربی در بازار بیش از ۲۰میلیارد دلاری صنعت تولید محتوای کودک و نوجوان، ایجاد شده و امروز به خانه‌های من و شما راه پیدا کرده است.
حتما با من هم‌نظر هستید که کودکان و نوجوانان کنجکاوترین و آسیب‌پذیرترین قشر جامعه به شمار می‌روند. اما معلوم نیست با وجود این درک از جایگاه حساس آنها و آگاهی از وجود چنین بازار بزرگی، چرا هنوز برای تولید محتوای مناسب کودک و نوجوان در کشور، چرخه درستی برنامه‌ریزی نشده است؟!
بازار جهانی محتوای کودک و نوجوان در دنیا یکی از ۵ بازار دارای رشد سریع به‌حساب می‌آید، اما سال‌های سال ایده‌پردازان و متخصصان زیادی در کشور برای تولید محتوای این حوزه کار کرده و فسفر سوزانده‌اند. هرچند به‌دلیل ‌توجیه اقتصادی نداشتن یا عرضه نامناسب آن، موضوع در محاق مانده است. از آنجا که این روزها بیشتر محتوا در دنیا به شکل آنلاین ارائه می‌شود، می‌توان انتظار داشت که نسخه شفابخشی برای ایجاد اکوسیستم مورد نظر در حوزه کودک و نوجوان صادر کرد. اکوسیستمی که از ۳ زنجیره فرهنگسازی‌، تولید محتوا و خدمات شکل می‌گیرد. در واقع حالا که برخی از دستگاه‌های مسئول نتوانسته‌اند به خوبی در این عرصه به ایفای نقش بپردازند، برگزاری نخستین جلسه وزیر ارتباطات با تولید و عرضه‌کنندگان محتوای حوزه کودک و نوجوان در فضای مجازی که به تأسی از مکان برگزاری آن، اسمش را نشست «کلاه فرنگی یک» می‌نامم، می‌تواند با بهره از قابلیت‌های جشنواره‌ای چون کودک‌آنلاین، سیستم بهتری را برای کودکان و نوجوانان‌مان شکل دهد.
971010-1.jpg

December 31, 2018 | دوشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۰۴

وقتی در مطلبی خواندم که وزیر آموزش و پرورش به تاسی از رفتار قبلی در زمان بازی پرسپولیس - کاشیما، قصد داشته که روز بعد شب یلدا، یک ساعت مدارس را با تاخیر شروع کند، با خودم در مخالفت با آن نظر دادم که این چه کاریست!
اما وقتی صبح روز اول دی ماه خواستم که پسرم را به مدرسه ببرم با قیافه خواب آلود و خسته اش روبرو شدم. یا اینکه یک ربعی دیر به مدرسه رسیدم اما شاهد بودم بعد از ما والدین زیادی بودند که دست بچه های خسته و خواب آلود خود را گرفته بودند و به کلاس می بردند. روز بعد هم مطلع شدم که حداقل چهارم نفر از دیگر همکلاسی های پسرم در کلاس حضور پیدا نکردند.
به این پی بردم که فصد بطحایی درست بود و من به اشتباه فکر می کردم. چراکه مدرسه نخست محل آموزش راه درست زندگی کردن است و بعد محل کسب علم و سواد. یعنی آموزش و پرورش حتما از تشکیل جمع های خانوادگی و حضور بچه ها در این نوع جمع ها باید حمایت کند و به قولی از خودش در مقابل آن انعطاف سازمانی نشان دهد تا با خانواده بودن به عنوان اصلی خوش در ذهن بچه ها به یادگار بماند.

971002-1.jpg

December 23, 2018 | یکشنبه ۲ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۳۸

این روزها صحبت‌های زیادی در مورد شبکه‌های اجتماعی در محافل مختلف شنیده می‌شود، مقاله‌های زیادی هم در توضیح و تشریح این پدیده نوظهور به نگارش درآمده است اما کمتر به‌صورت مصداقی در مورد نتایج به‌دست آمده از آنها، بحث و اعلام نظر می‌شود.

در کشور ما صداوسیما به‌عنوان بزرگ‌ترین و تأثیرگذارترین رسانه مطرح است. درواقع به لطف نوع محتوا که در قالب صدا و تصویر است و همچنین شبکه‌های ارتباطی ایجاد شده، تلویزیون و رادیو از ضریب نفوذ فوق‌العاده‌ای در میان مردم برخوردار هستند؛ لذا عنوان بزرگ‌ترین و تأثیرگذارترین را به همین دلیل به آنها نسبت می‌دهند. البته با پیشرفت فناوری‌های نوین به‌خصوص در حوزه علوم ارتباطات و فناوری اطلاعات، اهداف، برنامه‌ها و به تبع آن مخاطبان نیز دچار تغییراتی شده‌اند.

پیام کوتاه، بخشی از فناوری‌های مکمل رسانه‌ها در راستای اهداف خود که همانا جذب مخاطب به‌منظور اثرگذاری بیشتر و کسب درآمد بالاتر است هریک سعی دارند به نوعی از فناوری‌های نوین بهره ببرند.

رادیو و تلویزیون نیز هرچند فاصله مطمئنی بین دیگر رسانه‌ها و خود می‌بینند اما برای حفظ این فاصله و همچنین نگاه به آینده، وارد میدان بهره‌برداری از مفاهیم و ابزارهای نوین فناوری شده‌‌اند.

در مرحله نخست این بهره‌برداری، برقراری ارتباط مستقیم با مخاطب از طریق فناوری تلفن‌های همراه بود که در صداوسیما اجرایی شد. در واقع کارگردانان‌ برنامه‌های مختلف رادیو و تلویزیون که به‌صورت زنده برنامه‌شان پخش می‌شد از طریق سیستم پیام کوتاه اقدام به ایجاد ارتباط موقت با مخاطبان خود کردند تا از این طریق به جذب آرا و نظرات مردم اقدام کنند.

استقلالی‌ها بیشترند یا پرسپولیسی‌ها

در واقع همین زمان بود که اطلاعات نابی به دست‌اندرکاران برنامه‌های مختلف رادیو و تلویزیون رسید؛به‌عنوان مثال تا آن زمان مشخص نبود که در کشور طرفداران استقلال بیشتر هستند یا پرسپولیس.

برنامه نود به‌عنوان یکی از برنامه‌های پیشرو در بهره‌برداری از فناوری‌های مکمل، توانست برای نخستین بار با درصد خطای کمی میزان طرفداران ۲ تیم در کشور را توسط سامانه پیام کوتاه خود مشخص کند؛ سامانه‌ای که علاوه بر میزان درصد طرفداران ۲ تیم، اطلاعات تکمیلی دیگری همچون منطقه جغرافیایی و میزان علاقه‌ آنها به برنامه نود را نیز ارائه می‌کند.

اکنون استفاده از سامانه پیام کوتاه در بیشتر برنامه‌های زنده رادیو و تلویزیون به‌عنوان پل ارتباطی مکملی برای مخاطبان این برنامه‌ها برقرار است.

اینک رسانه‌های اجتماعی

رسانه‌های اجتماعی که با ظهور مفهوم وب۲ به جهان معرفی شده‌اند از جمله فناوری‌های نو به شمار می‌روند که این روزها رسانه‌های مختلف روی به بهره برداری از آنها آورده‌اند. درواقع شکل و ساختار رسانه‌های اجتماعی و محوریت قرارگرفتن محتوا در آنها موضوع تازه‌ای بود که موتور حرکتی آنها به حساب می‌آمد.

همین ۲نکته از دلایل اصلی موفقیت شبکه‌های اجتماعی در جذب مخاطب به حساب می‌آید، به همین دلیل کارشناسان علوم ارتباطات سعی کردند تا بهترین استفاده را از کارکرد رسانه‌های اجتماعی ببرند.

استفاده بهینه از رسانه‌های اجتماعی توسط رسانه سینما قابل توجه است. اکنون بسیاری از فیلم‌های سینمایی ساخته شده فضایی را در رسانه‌های اجتماعی به‌خود اختصاص داده‌اند. آنها سعی دارند با انتشار محتوا در این فضای جدید، بازخوردها، نظرها و عقاید مخاطبان خود را دریابند تا با اصلاح موارد انتقادی، آینده روشن‌تری را برای خود داشته باشند.

اگر بخواهیم مصداقی‌تر حرف بزنیم باید اشاره‌ای داشته باشیم به فیلم آواتار، ساخته جیمز کامرون که موفق شد عنوان پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینما را به‌خود اختصاص دهد.

هرچند سه بعدی بودن این فیلم و استفاده از افکت‌های تصویری فوق‌العاده یکی از رموز موفقیت این فیلم به حساب می‌آمد اما دلایل دیگری نیز در این میان وجود دارد؛ درواقع معرفی این فیلم در رسانه‌های اجتماعی چون فیس‌بوک، توییتر و مای اسپیس آنچنان کارساز بود که در توییتر ۱۸هزار دنبال‌کننده و در فیس‌بوک ۷۰۰هزار طرفدار پیدا کرد.به عبارتی دیگر استفاده از رسانه‌های اجتماعی فوق در راستای برقراری ارتباط دو طرفه با مخاطبان به جذابیت موضوع می‌افزاید.

این جذابیت آنچنان است که سیر جایگزین شدن آدرس سایت اینترنتی محصولات مختلف با آدرس شبکه‌های اجتماعی آنها به سرعت درحال رخ دادن است. به عبارتی دیگر اکنون در جریان تبلیغات بسیاری از محصولات، مردم به سمت بازدید از آدرس آن محصول در شبکه‌های اجتماعی هدایت می‌شوند.

باید گفت هدف از این موضوع مشارکت مخاطبان در ارائه نظرات، عقاید، انتقادها و دریافت نکته‌های ریز از میان درددل‌های مشتری توسط رسانه است. پس اگر روی بیلبورد پیش‌رویتان آدرس شبکه‌اجتماعی محصول را دیدید تعجب نکنید.

مختارنامه در فضای مجازی

اکنون که شرکت‌های مختلف حاضر هستند برای درج نام محصول خود آن هم در حد چند ثانیه در برنامه‌های مختلف رادیو و تلویزیون هزینه‌های میلیونی بکنند، مشخص است تأثیرگذاری این برنامه‌ها آنچنان به اثبات رسیده که ارزش پرداخت این هزینه‌ها را دارد.
سریال تلویزیونی مختارنامه به‌عنوان یکی از جذاب‌ترین سریال‌های تلویزیونی این روزهای صداوسیما، از آن برنامه‌های تلویزیونی است که شرکت‌های مختلف برای ارائه محصول خود و نمایش آن از طریق این سریال تلویزیونی صف کشیده‌اند.

درست در جریان پخش این سریال تلویزیونی است که آدرس اینترنتی این سریال برای چندین بار متوالی به نمایش گذاشته می‌شود؛ سایت اینترنتی‌ای که انصافا از نظر محتوا همزمان با بخش‌های مختلف این سریال به روز رسانی می‌شود.البته از پتانسیل موجود می‌توان استفاده بهتری کرد.

درواقع با راه‌اندازی بخش رسانه‌های اجتماعی سریال تلویزیونی مختارنامه انتظار می‌رود که محتوای ارائه شده از این طریق در معرض نقد مستقیم مردم قرارگیرد تا ارتباط دوطرفه و تعاملی شود؛ ارتباطی که اینک از طریق سایت اینترنتی و آن هم در حد ارائه اطلاعات تکمیلی و به‌صورت یکطرفه صورت می‌گیرد.

به‌نظر می‌رسد سریال تلویزیونی مختارنامه بهترین بستر برای بهره‌برداری از رسانه‌های اجتماعی در رادیو و تلویزیون است.

منبع: روزنامه همشهری مورخ شنبه ۲۰ آبان ۱۳۸۹- لینک مستقیم

November 26, 2010 | جمعه ۵ آذر ۱۳۸۹ ساعت ۰۳:۳۷

موضوعی که در مورد آن سوالات زیادی دارم پایبندی است. اینکه یک شخص در زندگی خود باید به چیزهایی پایبند باشد یا خیر؟ یعنی در زندگی خود باید چهارچوبی را برای خود تعریف کند و به آن پایبند باشد و یا خیر. البته اینکه هر آدمی باید چهارچوبی برای خودش داشته باشد حداقل برای خودم به اثبات رسیده است. چهارچوب یعنی مشخص کردن استراتژی. واضح است مشخص کردن چهارچوب براساس رسیدن به هدفی تعیین می‌شود. بنابراین مشخص کردن و قراردادن چهارچوب برای رسیدن به یک هدف یعنی تعیین استرانژی. یعنی اینکه خود را داخل یک دالان حرکت دهیم برای سیر به هدف. البته این چهارچوب چقدر می‌تواند وسعت داشته باشد، موضوع اصلی من نیست. موضوع این است که پایبندی به یک چهارچوب که البته چهارچوب فکری منظورم است تا چه اندازه باید پررنگ باشد.

وفای به عهد یک اصل ثابت شده

به قول معروف وفاداری به چهارچوب باید تا کجا ادامه یابد. چیزی که مشخص است اینکه خدا به وفای به عهد و وفاداری به تعهدات توصیه مکرر فرموده است و آن را یک اصل برای آدمی دانسته. به طوریکه خیانت را جزو گناهان کبیره شمرده. اما این وقتی است که یک عهدی در میان باشد. اگر عهدی در میان نباشد پایبندی و وفاداری باید تا کجا ادامه یابد. یعنی اگر موضوع یک طرفه باشد آن وقت چه؟

امنیت جانی و مالی اصل حفظ چهارچوبها

در اینجا ۲ نوع می‌توان طرح موضوع کرد. یکی اینکه انسان تاجاییکه از نظر جانی و مالی تحت فشار قرارنگرفته باید پایبندی خود را به چهارچوبهایی که برای خودش درنظرگرفته، حفظ کند. اینجا امنیت جانی و مالی به عنوان یک شرط درنظر گرفته شده است که به نظر منطقی می‌رسد. خوب اما با فرض اینکه این شروط مورد تایید عقل و دین باشد پس نباید به کسانیکه در شب قبل از واقعه کربلا امام حسین(ع) را تنها گذاشتند نکوهشی وارد کرد. خوب امام که اتمام حجت کرده بود و خبر از تهدیدات جانی آنها داده بود. عهد را نیز از گردن آنها برای بودن آزاد کرده بود. بنابراین از آنجا که با ماندنشان امنیت جانی آنها تهدید می‌کرد و عهدی نیز باقی نبود بنابراین یارانی که شب هنگام قافله را ترک کردند از نظر عقلی و دینی باید موجه رفتار کرده باشند! که البته منطقی به نظر نمی‌رسد و  همواره از سوی علما نیز مورد نکوهش بوده‌اند.

خوب اینجا موضوع تقیه چه می‌شود. همانطور که می‌دانیم تقیه یعنی مسلمان در صورت عدم وجود امنیت جانی از انجام برخی اعمال پرهیز کند. پس این موضوع که با مورد طرح شده یاران امام حسین(ع) در تناقض است. با فرض اینکه تقیه را باید به جا اورد پس در زمان فشار و زور نباید انتظار رفتار طبیعی داشت.

امنیت جانی حد حفظ چهارچوبهاست

خوب شاید اینطور بیان شود که اگر امنیت مالی را از شروط مطرح شده حذف کنیم حدی را بتوان برای پایبندی به چهارچوب‌ها درنظر گرفت. با این وصف نیز نمی‌توان تعریف جامعه ارائه داد. از آنجاکه در زمان‌های دور گذشته امنیت مالی زیاد مطرح نبود و اکثر انسان‌ها زندگی حداقلی را از نظر مالی داشتند و اکثرا با بهره از یک درآمد خصوصی همچون کشاورزی و دامداری و یا خرید و فروش گذران زندگی می‌کردند مشکلی از این بابت دیده نمی‌شد. اما در عصر حاضر امنیت مالی اهمیتی کمتر از امنیت جانی ندارد. در عصر ما شاید به جرات بتوان امنیت جانی و مالی را در یک ترازو قرار داد و یک شخص را که امنیت مالی ندارد نتواند امنیت جانی را نیز برای دراز مدت برای خودش حفظ کند.

پس هنوز جواب مشخصی برای حدود پایبندی به چهارچوبهای نتوان ارائه داد.

حفظ پایبندی تا نهایت

اما نوع دوم نگاه اینطور بیان می‌شود که شخص باید تا نهایت این چهارچوب را برای خودش حفظ و به آن پایبند باشد. خوب اینجا از یک بعد که نهایت یک امر مطلق است و مطلق در امور آدمی که دارای نقصان است راهی ندارد نباید درست به نظر رسد. از طرفی دیگر علمای دینی و علمی را به یاد دارم که کسانیکه (غیر از معصومین) علارغم خطر امنیت جانی و مالی خود و خانواده‌شان تا انتها چهارچوب را رعایت کرده‌اند مورد انتقاد قرار داده‌اند.

مثلا در موضوعی که مربوط بود به هیتلر یادم هست که یکی از دانشمندان به نام که -من لیاقت داشتم در درسش حضور داشته باشم- در بحث هیتلر و یارانش که تا آخرین زمان از عمر خود علارغم فشار و مشکلاتی که برایشان بود وفادار به چهارچوب و نظام فکری خود بودند و در این راه جان خود را فدا کردند، انتقادات توام با نکوهش زیادی را مطرح می‌کردند. البته همین موضوع نیز از طرف یکی از علمای دینی بنام معاصر را نیز شخصا دریافت داشته‌ام.

نبود اعتقاد عملی در حفظ چهارچوبها

پس اینجاست که باید مطرح کرد پایبندی به چهارچوب باید تا کجا ادامه داد. در دوره حاضر وقتی نگاهی به نسل خودم و نسلهای قبل و بعد می‌اندازم می‌بینم که پایبندی به خیلی از مباحث همچون مباحث اخلاقی، دینی، فرهنگی با سیر زمان کمتر می‌شود که البته مشاهدات من اینگونه است. به طوریکه امروزه در کشورمان خیلی از اشخاص را می‌توان یافت که به راستی پایبندی عملی به موضوع مشخصی را ندارند و شاید در حد سخن پایبندی‌های خاصی مورد تاییدشان باشد اما در عمل حرکت با تعبیه دلایلی از آن طفره می‌روند. البته هنوز هستند کسانیکه پای خیلی از چهارچوبها ایستاده اند و با پرداخت هزینه‌های دائمی زیادی پایبند بوده‌اند.

با این حال علمای دینی، علمی و فیلسوفان چه می‌گویند. ازانجاییکه پایبندی در نظام‌های دینی، دنیوی تعاریف گوناگونی داشته بنابراین نیاز است از منظر هرکدام به بررسی موضوع پرداخت هرچند که این را قبول دارم که نظام دینی بیانگر کلی نظام دنیوی است با بیان اینکه علمای هرناحیه مستقل از یکدیگر هستند.

May 7, 2010 | جمعه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۸۹ ساعت ۱۴:۳۰

روابط‌ عمومی‌ها در دستگاه‌ها و نهادها مختلف به عنوان سرشاخه‌های ارتباطی با جامعه به شمار می‌روند تا با یافته‌هایی که دریافت می‌کنند به اتخاذ بهترین هدف‌گیری و استراتژی در راستای منفعت بیشتر آن مجموعه کمک کنند که البته در دستگاه‌ها و نهادهای دولتی منفعت بیشتر به معنی جلب رضایتمند مردم است.
به همین دلیل روابط‌عمومی‌ها به عنوان مردمی‌ترین بخش از هرمجموعه به گونه‌ای عمل کرده تا با سریعترین روش، یافته‌ها را به بالاترین مقام آن دستگاه رسانده تا در تصمیمات و اقدامات آتی لحاظ شود که هرچقدر این یافته‌ها دقیقتر، جامع‌تر و با عمق بیشتری تهیه و منتقل شود نتایج بهتری در راستای رفع نیازمندی و جلب رضایتمندی مردم حاصل خواهد شد.
به علاوه روابط عمومی ها به عنوان بخش پاسخگویی در نهادها ، وزارتخانه ها و سازمان ها شناخته می شوند و لذا هرگونه تضعیف جایگاه روابط عمومی ، به معنای تضعیف پاسخگویی به مردم است.

ادامه مطلب

March 30, 2010 | سه شنبه ۱۰ فروردین ۱۳۸۹ ساعت ۱۴:۳۷

کارشناسان روابط‌عمومی، همواره سعی دارند خود را در جریان سیل اخبار و اطلاعات روزانه قرار دهند.
به همین دلیل است که این کارشناسان ملزم هستند که ‌مطبوعات را مطالعه کنند و اخبار و وقایع را از طریق سایت‌های خبری و خبرگزاری‌ها زیرنظر داشته باشند. البته این روزها یک کارشناس روابط‌عمومی نباید به مطبوعات و خبرگزاری‌ها بسنده کند؛ چراکه بسیاری از اخبار، گزارش‌ها و تحلیل‌ها در دنیای مجازی از طریق وبلاگ‌ها منتشر می‌شوند، بدون اینکه مطبوعات چاپی و الکترونیکی به آنها اشاره‌ای داشته باشند.

ادامه مطلب

March 19, 2010 | جمعه ۲۸ اسفند ۱۳۸۸ ساعت ۱۱:۴۸