Recently in گزارش Category

امروز (یکشنبه) دهمین سالگرد پرتاب ماهواره امید به فضا بود که به عنوان روز فناوری فضایی شناخته میشه. در مراسمی که به همین منظور در وزارت ارتباطات برگزار شد، حرف ها و صحبت های خوبی مطرح شد.
ابتدا مرتضی براری رییس سازمان فضایی صحبت کرد. براری با ارایه چند آمار اعلام کرد که با همت وزارت امورخارجه و دفتر نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در وین، از هفته جاری ایران به عنوان ریاست کمیته فضایی کشورهای گروه ۷۷ موسوم به کوپوس را برای یکسال برعهده می گیرد. در واقع مطابق توضیحات بعدی براری، کوپوس که از سال ۱۹۵۸ شروع به کار کرده است، دارای ۱۰۰ عضو است که به عنوان تنها نهادقانونگذاری بین المللی در حوزه فضایی به شمار می رود.
اما بعد از آن رامین نورقلی پور نماینده مردم کردکوی و بندرترکمن، عضو کمیسیون صنایع و معادن و نماینده مجلس در شورای عالی فضایی بود که پشت تریبون رود. باید اعتراف کنم که اصلن باور نمی کردم که نورقلی پور چنین سطح اطلاعاتی در حوزه فضایی داشته باشد. به گفته خودش، چندسالی در پروژه های فضایی آنور آب فعالیت کرده و در زمانیکه ایران توانست ضمن ساخت ماهواره، پرتاب آن را نیز انجام دهد، کشورهای دارای فناوری فضایی از این اتفاق حیرت زده شدند.
نورقلی پور همچنین با اشاره ای جالب به آمارهای ناسا اعلام کرد که پرتاب هر کیلوگرم جسم به فضا چیزی حدود ۲۰هزار دلار هزینه در بر دارد و بر اساس این ارقام، پرتاب ماهواره یکصد کیلوگرمی چیزی حدود ۲ میلیون دلار خرج در بر دارد.
نصراله جهانگرد که حالا معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات است، نیز پشت تریبون قرار گرفت و در مورد هزینه ها توضیح داد. به گفته وی در صنایع ماهواره ای چیزی حدود یک چهارم هزینه همیشه مختص ساخت ماهواره و سه چهارم مابقی از آن پرتاب و پرتابگر است.
هرچند صادقی نائینی معاون رییس سازمان فضایی که بعد از مراسم با وی صحبت می کردم، این تقسیم بندی را مختص ماهواره های کوچک و به قولی مینیاتوری می دانست.
خلاصه اینکه یکی دو ماهه اخیر انصافا فعالیت های فضایی وزارت ارتباطات شدیدا دیگر زیرحوزه های این وزارتخانه را تحت تاثیر خود قرار داده و تا الان حداقل از نظر برد رسانه ای، بنظرم بعد از فیلترینگ، فضا و ماهواره بیشترین حجم و تاثیرگذاری رسانه ها را داشته است.
راستی از صحبت های امروز معلوم بود که ماهواره دوستی نیز به موعد پرتاب نزدیک می شود. این ماهواره قرار است با نزدیک به پنجاه کیلوگرم وزن به مدار با ارتفاع ۲۵۰ کیلومتری پرتاب شود. دوستی نیز یک ماهواره سنجشی است و پایش را قرار است از طریق عکس های ارسالی انجام دهد.
February 3, 2019 | یکشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۲۵

امروز (سه شنبه) یک روز بعد از باخت سنگین ایران مقابل ژاپن و حذف از گردونه جام ملت های ۲۰۱۹، درحالیکه باران نسبتا شدیدی در تهران باریدن گرفته بود، نخستین همایش ملی فناوری فضایی در دانشگاه علم و صنعت در شرق تهران درحالی برگزار شد که اتفاق جالب آن حضور چهار وزیر سابق بود.
محمد سلیمانی و رضا تقی پور هر دو از وزرای سابق ارتباطات، علی شمخانی وزیر سابق دفاع، وزیر سابق ارتباطات و کامران دانشجو وزیر سابق علوم وزرایی بودند که در مراسم حضور داشتند.
انگار بعد از پرتاب ماهواره پیام و برگزاری نمایشگاه دستاوردهای فناوری فضایی و بازدید مسوولان ارشد از آن، دیدها به صنعت فضایی کشور تغییر کرده و ذهنیت ها در مورد آن از یک صنعت تزیینی به یک صنعت کاربردی درحال تغییر کردن است.
محمدجواد آذری جهرمی وزیر کنونی ارتباطات اما در این همایش در تشریح کشفیات اخیر فناوری فضایی از شناسایی ۷۰ هکتار از زمین های کشت خشخاش در قلب ایران خبر داد و گفت: هیچ‌کسی از کشت خشخاش در زمین های کشاورزی با این وسعت اطلاع نداشت و این تصاویر ماهواره‌ای بود که توانست به شناسایی آن کمک کند و این از اثرات فناوری فضایی است.
وی که بلافاصله بعد از این همایش راهی برج میلاد شد، در هشتمین همایش سالانه بانکداری الکترونیکی و نظام های پرداخت نیز به صنعت فضایی اشاره کرد و گفت: نخستین آزادسازی که انجام دادیم در حوزه فضایی بود که اطلاعات جمع آوری شده از ماهواره ها در طول ۴۰ سال گذشته که به دلایل امنیتی و حاکمیتی پنهان مانده بود را آزادسازی کردیم و امروز بیش از یکصد کسب و کار فضا پایه می توانند از آنها استفاده کنند.

971108-9.jpg

January 29, 2019 | سه شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۲۹

اوضاع عجیبی است. درحالیکه تنها هشت ماه از حضور عطوفی به عنوان مدیرعامل رایتل می گذرد، حالا خبر رسیده که سعید کریم زاده به عنوان سرپرست این اپراتور تلفن همراه معرفی شده است. البته واضح است که تغییرات اخیر بر می گردد به درگذشت مرحوم نوربخش رییس فقید سازمان تامین اجتماعی در سفری که به استان گلستان داشت و منجربه حضور محمد رضوانی فر به عنوان مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) شد.
این تغییر درحالیست که کمپین تبلیغاتی رایتل با عنوان تماس رایگان برای بیمه شدگان تامین اجتماعی در رادیو و تلویزیون هر روزه در جریانه.

January 28, 2019 | دوشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۵۸

بیژن زنگنه وزیر نفت دیروز (دوشنبه) در آیین رسمی بهره‌برداری از خط انتقال گاز کهنوج - جیرفت در استان کرمان از عملیاتی شدن معادل ۱۴ فاز پارس جنوبی در دولت یازدهم و دوازدهم خبر داد و گفت: مقدار برداشت گاز از این میدان مشترک از رقم روزانه ۲۸۰ میلیون مترمکعب در پایان سال ۹۱ به رقم کنونی حدود ۶۰۰ میلیون مترمکعب در روز رسیده که این به معنای پیشی گرفتن از کشور قطر است.

وی افزود: هم اکنون ۸۰ درصد جمعیت روستایی و ۹۸ درصد جمعیت شهری ایران از نعمت گاز طبیعی برخوردارند که رکورد بی‌نظیری در جهان است.
زنگنه با بیان اینکه میانگین تولید ۱۰ ماه گاز کل کشور را ۸۴۰ میلیون مترمکعب در روز است، از افزایش ۳۵ درصدی آن نسبت به سال ۹۱ خبر داد.

با کمی دقت می توان فهمید که از ابتدای سال ۹۱ تاکنون میزان برداشت از میدان مشترک بزرگ پارس جنوبی بیش از ۴۶ درصد و میزان تولید گاز در کشور ۳۵ درصد افزایش پیدا کرده است.

971102-5.jpg
January 22, 2019 | سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۲۹

امروز (دوشنبه) روز عجیبی در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات بود. درحالیکه حسن روحانی رییس جمهوری در عمارت کلاه فرنگی و در جمع مدیران، معاونان و وزیر ارتباطات در مورد فیلترینگ و پیامرسان های بومی صحبت می کرد، سیدمجید صدری مدیرعامل شرکت مخابرات ایران در مرکز مخابراتی شهید اسدی در نشست خبری حاضر شده بود.
صدری در این نشست درآمد شرکت مخابرات ایران را تا پایان سال جاری ۶۳۰۰ میلیارد تومان پیش بینی کرد و گفت که پارسال درآمد این شرکت ۵۷۰۰ میلیارد تومان بوده که یعنی اگر پیش بینی ها درست باشد شرکت مخابرات ایران با وجود افزایش نرخ دلار، ۱۰ درصد افزایش درآمد داشته است.
مدیرعامل شرکت مخابرات ایران همچنین رای دیوان عالی عدالت اداری در مورد حذف آبونمان از قبوض مشترکان این شرکت را باعث کاهش سالانه ۷۰۰ میلیارد تومانی درآمد این شرکت دانست و اظهار کرد: در زمینه این حکم در حق مخابرات اجحاف شده است و این رای برای ابطال مصوبه سازمان تنظیم مقررات بوده که مخابرات مجبور به اجرای آن شده است و  از این جهت ما نمی توانیم در مخابرات توسعه انجام دهیم و به همین دلیل در تلاش برای بازگرداندن این حکم هستیم.
وی با بیان اینکه  هم اکنون حدود ۹۸ درصد مشترکان مخابرات قبوض خود را به صورت غیرحضوری پرداخت می کنند افزود: اما با این وجود ما طبق وظایفی که از قبل داشته ایم ۱۵ میلیون قبض تلفن ثابت در هر دوره صادر می کنیم که به دنبال این هستیم که این قبوض به طور کامل حذف شود و مردم تنها از روش غیرحضوری نسبت به صورتحساب خود متعلق شده و آن را پرداخت کنند.
صدری تعداد مشترکان شرکت مخابرات ایران را بیش از ۳۰ میلیون اعلام کرد و ادامه داد: درآمد عملکردی مخابرات ۸ درصد و درآمد عملیاتی این شرکت ۶ درصد رشد داشته است و شاهد رشد ۸ درصدی کل هزینه و ۴ درصدی هزینه عملیاتی مخابرات در یک سال بودیم و سود عملیاتی این شرکت ۴۸ درصد و سود خالص آن ۱۰ درصد رشد داشته است.
مدیرعامل شرکت مخابرات ایران همچنین با بیان اینکه تعداد خطوط تلفن ثابت بلااستفاده به ۱.۳ میلیون خط رسیده است، گفت: یک میلیون خط تلفن ثابت که طی ۴ سال اخیر بدون کارکرد باقی مانده بود، تخلیه شد.
وی توضیح داد: هزینه نگهداری و آبونمان خطوط تلفن ثابت سالانه رقم بالایی است که خطوط تلفن بدون کارکرد باعث ضرر و زیان مخابرات می شود و برای این شبکه، هزینه به همراه دارد بنابراین هزینه حق اتصال و قیمت هر خط تلفنی که سلب امتیاز شده است با بدهی خط از محل آبونمان تهاتر خواهد شد.

971101-2.jpg
January 22, 2019 | سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۱۲

امروز برنامه بازدید رییس جمهوری از وزارت ارتباطات با جزییات و دقیق برنامه ریزی شده بود. از رنگ و نوشته های بنر پشت سر صندلی رییس جمهوری گرفته تا ست شدن آن با رومیزی ها. حتی کلیپی که در جلسه پخش شد، دقیق و کوتاه تهیه شده بود.
حسن روحانی بعد از حضور در وزارت ارتباطات ابتدا از نمایشگاهی که به صورت اختصاصی با موضوع کسب و کارهای آینده برپا شده بود، بازدید کرد و در این نمایشگاه پروژه هایی در حوزه هایی چون بلاکچین، اینترنت اشیا، هوش مصنوعی و داده های بزرگ وجود داشت که جزییات آن در حضور رییس جمهوری تشریح شد. 
سپس روحانی به عمارت کلاه فرنگی رفت و جلسه با وزیر ارتباطات، معاونان و مدیران این وزارتخانه آغاز شد. 
آذری جهرمی در شروع جلسه گزارشی از پیشرفت هایی که از ابتدای دولت یازدهم در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات حاصل شده بود را ارایه کرد که بخشی از آمارها نظرم را جلب کرد.
به گفته جوان ترین وزیر کابینه دوازدهم روزانه ۱.۵ میلیون سفر با فناوری اطلاعات در کشور مدیریت می شود و هر روز ۲۰ میلیارد تومان خریدهای اینترنتی در کشور اتفاق می افتد و امروز تلویزیون‌های VOD، ۶ میلیون مشترک دارند که در حال رشد هست. 
رییس جمهوری نیز سنگ تمام گذاشت و حرف های زیادی زد که بخش هایی از آنها را در زیر می آورم.
تا جاییکه به یاد دارم، از سال ۱۳۹۵ رییس جمهوری به وزارت ارتباطات نیامده بود و فقط در سال ۹۵ رونمایی از دستاوردهای هوایی با حضور رییس جمهوری در سال گذشته اتفاق افتاد.

گزیده هایی از سخنرانیی رییس جمهوری در جریان حضور در جمع وزیر، معاونان و مدیران ارتباطات و فناوری اطلاعات:

 • مبارزه با خواست عموم مردم، شرعی و قانونی نیست.
 • ناوری های نوین منافع زیاد و خطرات محدودی دارد و ما نمی توانیم زندگی مردم را از تحولات فناوری و ارتباطی جدا کنیم.
 • گویا اولین بار در ایران این پهلوی اول بوده است که دستور اعمال فیلترینگ برای رادیو به عنوان نوظهورترین رسانه عصر خودش را صادر کرده بود.
 • این فناوری اطلاعات و ابزار ارتباطات و انتقال اطلاعات بود که پیام انقلاب ملت ایران را خیلی راحت و سریع منتقل می‌کرد.
 • مقاومت در برابر فناوری ها و تحولات نوین، رویکردی قدیمی است.
 • فکر کردیم اگر بگوییم استفاده از فلان امکان ممنوع بوده و فیلتر است همه به آن گوش می‌کنند.
 • انحصار در هیچ پدیده ای جواب نمی دهد.
 • در کشور رسانه آزاد نداریم و مردم برای دسترسی آزادانه‌تر به اطلاعات به استفاده از موبایل و دسترسی به فضای مجازی از طریق آن، هجوم آورده اند.
 • اگر گروه‌ها و دسته‌های مختلف در کشور رادیو و تلویزیون داشتند، بخشی از حرف و سخن خود را از آن طریق بیان می‌کردند و آن وقت به طور طبیعی این تورم در زمینه استفاده از موبایل و فضای مجازی بوجود نمی‌آمد.
 • ارسال پیامک‌های تبلیغاتی انبوه شرعا حرام است.
 • مردم اگر امروز به راحتی می‌توانند از فضای مجازی استفاده کنند باید بدانند دولت یازدهم و دوازدهم از آبروی خود در این راستا مایه گذاشت.
 • باید تولید محتوا را به مردم واگذار کنیم.
 • روزگاری که بخواهیم بگوییم خانم‌ها باید فقط در خانه باشند و حق آمدن در جامعه را ندارند، گذشته است.
 • هر کجا مسوولیتی به جوانان و بانوان واگذار شد، ضرر نکرده‌ایم.
971101-6.jpg
January 21, 2019 | دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۰۴

راستی راستی این ماهواره ها چیزهای بدرد بخوری اند، انگار. بعد از انتشار خبر حمله کشند سرخ به سواحل جنوبی کشور در خلیج فارس، حالا خبر آمده که متخصصان امر از روی عکس ماهواره ای زیر متوجه شده اند که گرد و خاکی که دیروز و امروز گریبانگر خوزستان و ایلام را گرفته، عاملش چیست.
در واقع آنطور که دکتر مرتضی براری رییس سازمان فضایی ایران اعلام کرده، عراق و عربستان سرمنشا همه مشکلات مردم ما در مورد مهمانی گرد و غبار هستند که مدارس خوزستان را در روز اول این هفته به تعطیلی کشاند.
تصاویر گویاست و توضیح آن بیهوده است.

971029-2.jpg
January 20, 2019 | یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۴۶

فناوری فضایی چیز عجیبی است. بعد از افشای کشت برنج در بیش از ۲۵هزار هکتار از اراضی استان فارس درحالیکه با مشکلات کم آبی و خشکسالی جدی دست به گریبان است، حالا مرتضی براری رییس سازمان فضایی ایرانی با انتشار تصویری ماهواره ای از حمله کشند سرخ به سواحل جنوبی ما در خلیج فارس خبر می دهد.

در واقع مطابق تصویری که منتشر شده، کشند سرخ که برای محیط زیست و سلامت انسان ها مضر به شمار می رود در تمام طول سواحل ایران با خلیج همیشه فارس دیده می شود که شدت آن در سوال استان های خوزستان، بوشهر، سیستان و بلوچستان و جزایر قشم و کیش بیشتر از مابقیست. 

این تصویر از ماهواره AQUA/MODIS در تاریخ ۱۴ دی ۱۳۹۷، ساعت ۱۳:۰۹ گرفته شده است.
971029-1.jpg

January 19, 2019 | شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۵۶

امروز متوجه شدم که چون نیروی لازم از سوی ماهواره بر به ماهواره پیام وارد نشد، بنابراین «پیام» با وجود اینکه برای حدود ۶ دقیقه از فضا سیگنال فرستاد اما به سرعت لازم برای قرار گرفتن در مدار نرسید و آماده تزریق به مدار نشد.
ظاهرا محل دقیق سقوط ماهواره پیام محرمانه است اما می توان گفت که در اقیانوس هند سقوط کرده است.
دکتر معتمدی رییس دانشگاه امیرکبیر و وزیر سابق ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز در مورد علت قرار نگرفتن ماهواره پیام در مدار گفت: پرتابگر در محاسبه سرعت اولیه ای که باید به ماهواره می داد مشکل داشت و ممکن است حتی مربوط به سوخت باشد.

January 17, 2019 | پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۱۵

سری سوم جلسات نقد و اندیشه که در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد، اختصاص داشت به موضوع «سلبریتی ها در فضای مجازی» که در آن صادق زیبا کلام، رامبد جوان و محمدجواد نعناکار (حقوقدان) حضور داشتند.
یک جلسه تقریبا جدی تقریبا طولانی که اگه بخوام در کوتاه ترین شکل مسایل مطرح شده در آن را توضیح دهم به سه جمله زیر اتکا می کند.

رامبدجوان: باید به سلبریتی ها در فضای مجازی اجازه داد تا هر اقدامی که می خواهند انجام دهند چراکه مسایل و سختی ها و گرفتاری هایی در پی آن رخ می دهد اما سرانجام درست شده و راه خود را پیدا می کند.
صادق زیباکلام: باید به سلبریتی ها در فضای مجازی اجازه داد تا هر اقدامی که می خواهند را انجام دهند چراکه بالاخره مردم می فهمند که هر چیزی که سلبریتی ها می گویند درست نیست.
محمدجواد نعناکار: سلبریتی ها فقط در چارچوب قوانین و عرف می توانند در فضای مجازی حضور داشته باشند هرچند که حاکمیت نیز در برابر حضور و رفتار آنها باید کمی بیشتر صحه صدر داشته باشد.

حواشی:
رامبد تقریبا یک ساعت دیرتر به نشست اضافه شد و علت دیر آمدنش را خواب ماندن عنوان کرد.
مستر تیستر خیلی زود قبل از اینکه نشست اجرا بشه، در جلسه حاضر شد.
صادق زیباکلام وقتی در میانه نشست، رامبد به جلسه اضافه شد، خطاب به وی گفت: تا حالا رامبد را از نزدیک ندیده بودم اما موهای سفیدش نشان می دهد که خیلی هم در ناز و نعمت نیست.
محمدجواد نعناکار نیز بدون حاشیه از ابتدا تا انتها در مباحث شرکت کرد.

971008-3.jpg

January 2, 2019 | چهارشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۰۸

امروز (سه شنبه) روز پر کاری در وزارت ارتباطات است. صبح آذری جهرمی وزیر ارتباطات با نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه در محل پژوهشگاه فضایی ایران دیدار کرد و به اتفاق بازدیدی از دستاوردهای صنعت فضایی ایران داشتند.
بعد از آن مراسم افتتاح پروژه توسعه هسته اصلی شبکه ملی اطلاعات با حضور دبیرشورای عالی فضای مجازی در سالن شهید قندی وزارت ارتباطات در خیابان شریعتی برگزار شد و آذری جهرمی گزارش کار کاملی از آنچه که از سال گذشته در شبکه ملی اطلاعات رخ داده است را ارایه کرد.
عضو کابینه دولت دوازدهم در این ارایه از استقلال سامانه DNS کشور خبر داد و در تشریح اقدامات انجام شده در حوزه شبکه ملی اطلاعات گفت: زمان هایی بوده که ۴۰ درصد درگاه های ورودی شبکه اینترنت به کشور قطع شده که با وجود طراحی های جدید و افزایش ظرفیت انجام شده، کاربران در داخل کشور آن را اصلاح نکرده اند.
وی با اشاره به اعطای ۱۵ میلیارد تومان وام به پیامرسان های داخلی، از پرداخت ۲۰ میلیارد تومان وام دیگر از محل وام وجوه اداره شده به کل حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات خبر داد و افزود: پادویش که نرم افزار ضد ویروس بومی محسوب می شود امسال روی ۳۲۴ هزار موبایل و ۷۸۰ هزار کلاینت نصب شده است درحالیکه پارسال جمع نصب آن به ۱۰ هزار نمی رسید.
آذری جهرمی همچنین از شناسایی و ثبت بیش از ۲۵ میلیون حمله سایبری در شبکه ملی اطلاعات خبر داد و اظهار کرد: برای فراهم کنندگان خدمات ابری، CDN و خدمات محتوایی در دو شهر تبریز و شیراز خدمات Colocation با ۵ درصد تعرفه مصوب کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی ارایه می شود.
وزیر ارتباطات بلافاصله ادامه داد: همچنین نرخ ترنسمیشن بین مراکز داده تبریز و شیراز با تهران با تخفیف ۹۰ درصدی در اختیار شرکت های تولیدکننده محتوا، خدمات ابری و CDN ها قرار می گیرد و علاوه بر آن به صورت رایگان به IXP های شرکت زیرساخت وصل می شوند.
آذری جهرمی قرار است امروز بعدازظهر با وزرای علوم و کشاورزی نیز در محل سازمان فضایی ایران دیدار کند.

971008-2.jpg

January 1, 2019 | سه شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۴۸

دوشنبه ظهر درست بعد از حضور رییس جمهوری در وزارت نیرو، رضا اردکانیان وزیر نیرو راهی پژوهشگاه فضایی شد تا با حضور آذری جهرمی وزیر ارتباطات بازدیدی از دستاوردهای صنعت فضایی متخصصان داخلی داشته باشد.
اما قبل از حضور وی در اتاق تمییز ساخت ماهواره های بومی که نیاز به پوشیدن روپوش سفید و رد شدن از اتاق باد داشت، ارایه جالبی در مورد یکی از سامانه های پایش ماهواره ای در مورد پایش سطح زیر کشت کشاورزی را شاهد بودم.
در واقع با تحلیل عکس های ماهواره ای مشخص شد که در استان فارس که به شدت از کم آبی و خشکشالی رنج می برد، ۲۵ هزار هکتار تحت کشت برنج دارد که دو برابر آب سد کرج به آن اختصاص یافته است.
چیزی که اردکانیان از طرح تغییر الگو کشت محصول در کشور گفت و از برنامه دولت برای استان فارس خبر داد تا ظرف سه سال نسبت به تغییر کشت برنج اقدام شود.

برای دیدن فیلمی از این ارایه می توانید به اینجا مراجعه کنید.

971010-3.jpg
January 1, 2019 | سه شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۷ ساعت ۰۲:۵۸

شنبه صبح کارگاهی آموزشی را در مرکز روابط عمومی وزارت ارتباطات برگزار کردیم که از چند بابت برایم تازگی داشت. 
نخستین موضوع این کلاس که از مدتها پیش کار هماهنگی آن در دست اقدام بود، بر می گردد به حضور حداقل ۳۱ دانشجوی غیرحضوری. در واقع قرار بود که نماینده روابط عمومی های ادارات کل ارتباطات استان های سراسر کشور به صورت آنلاین با استفاده از سیستمی موسوم به ویدیوکیک، آموزش عملی ببینند در مورد اینفوگرافیک.
اما دومین نکته این کلاس همراهی تحسین برانگیز دانشجویانی بود که از استان ها به صورت آنلاین به سیستم وصل شده بودند و تقریبا بعد از شش ساعت برگزاری این کارگاه، تا پایان همراه ماندند.
این همراهی درحالی صورت گرفت که از روابط عمومی شرکت ها و سازمان های تابعه وزارت ارتباطات که در تهران حضور داشتند جز تعدادی محدود، کسی در کلاس حاضر نشد.

پ ن: نکته ای در این کلاس مطرح شد که مطمئنم که تا ماه ها و شایدم تا یک سال دست از سر من بر نمی دارد و آن توضیح مدرس این کلاس یعنی حمیدرضا خاتونی بود مبنی بر اینکه ایرانیان سه رنگ فیروزه ای، زرد و قرمز را بیشتر از دیگر رنگ ها دوست دارند.

 پ ن۲: لینک خبر و لینک گزارش تصویری این کارگاه.

971010-2.jpg

December 31, 2018 | دوشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۱۷

مهدی شامی زنجانی امروز (شنبه) در سمیناری که در سالن شهید قندی وزارت ارتباطات با حضور ۳۰۰ مدیر جوان تازه منصوب شده این وزارتخانه برگزار شد، در مورد رهبری دیجیتال حرف زد.
شامی زنجانی که عضو هیات علمی دانشگاه تهران است توضیح داد که پارادایم دیجیتال شدن بعد از پارادایم حضوری و پارادایم الکترونیکی شدن قرار دارد و تصریح کرد: بعد از ۲۰ سال که از همه گیر شدن فناوری اطلاعات در جهان می گذرد، مردم نشان دادند که دوست ندارند که همه چیزشان الکترونیکی باشد که از همین رو موضوع دیجیتالی شدن مطرح شد.
وی در تشریح پارادایم دیجیتالی شدن افزود: پارادایم دیجیتالی شدن یعنی طوری دو فضای حضوری و الکترونیکی در کنار هم قرار گیرند که مخاطب و کاربر تفاوت این دو فضا را لمس نکند.
شامی زنجانی به موضوع دولت دیجیتال پرداخت و اظهار کرد: دولت دیجیتال نیز یعنی ترکیبی از خدمات حضوری و خدمات الکترونیکی که امور مردم تسهیل شود.
عضو هیات علمی دانشگاه تهران، تحول دیجیتال را یک تغییر شگرف دانست که از تفکر تا عمل را شامل شود.

971008-1.jpg

December 29, 2018 | شنبه ۸ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۱۲

وقتی وارد جایی مثل نمایشگاه پژوهش، فناوری و فن بازار میشید، اصلن نباید انتظار داشته باشید که شور و شوقی در اونجا ببینید. اینجور نمایشگاه ها از اونجور جاهایی که راحت می تونی بری داخل پارکینگ و هرجا دلت خواست پارک کنی.
دیروز (سه شنبه) صبح که به نمایشگاه پژوهش، فناوری و فن بازار رفته بودم، در چند جمله می تونم بگم که با چند سالن با چندین غرفه برپا شده روبرو شدم که یه دو جین دکتر و مهندس و احتمالا دانشجویان صفر کیلومتر مقاطع بالای تحصیلی، دور هم جمع شده بودند و سعی در معرفی چیزی داشتند.
ایرانسل، همراه اول و مخابرات هم بودند. هرچند با توجه به اندازه و محتوایی که برای عرضه آورده بودند، بود و نبودشون توی این نمایشگاه فرقی نمی کرد.
غرفه های دولتی هم که تنها غرفه های دکوردار و شیک نمایشگاه بودند، کسی توشون نبود که بخواد یا حتی بتونه توضیحی که دنبالشی را از محصولات و یا احتمالا خدمات ارایه کنه.
اگه سالن پنج که محل تجمع پارک های علم و فناوری دانشگاه های چون شریف، تهران، فارس و پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات بود را کنار بگذاریم، پیشنهاد می کنم فقط سرظهر، سری به ساندویچی سیاری بزنید که کنار سالن خلیج فارس بساط کرده بود. قطعا پشیمون نمی شوید.
نکته اخلاقی اینه که، اگه یه موقع به سرتون زد که به مناسبت هفته پژوهش از این نمایشگاه بازدید کنم، پس اشتباه نکنید و حتما یکراست وارد سالن پنج نمایشگاه شوید. قطعا چیزهای جذابی را خواهید یافت.
نکته علمی اینه که، تمام اون آدمای بی حالی که پشت غرفه ها نشستن و درگیر موبایلشون هستند و یا حتی آدمایی که تو خیابون های نمایشگاه درحال راه رفتن هستن، یا دکتراند، یا دانشجوی دکترا.

971003-2.jpg

December 26, 2018 | چهارشنبه ۵ دی ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۳۷

محمد مشکین فام مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس که یکی دو ماه پیش شایعات حضور وی در مسند جدید مدیرعاملی شرکت ملی نفت بسیار پیچیده بود، در نخستین روز زمستان به مناسبت بیستمین سالروز تاسیس شرکت نفت و گاز پارس در نشست خبری پیش روی خبرنگاران و اهالی رسانه حاضر شد.
وی که نسبت به سال گذشته، راحت تر و مسلط تر به سوالات خبرنگاران پاسخ داد ابتدا توضیحاتی در مورد آخرین وضعیت میدان بزرگ پارس جنوبی و آخرین وضعیت بهره برداری از این میدان گفت و به میدان های گلشن، فردوسی، فرزاد الف و ب، بلال و کیش اشاره کرد که توسعه آنها تحت نظر شرکت نفت و گاز پارس قرار گرفته است.
مشکین فام با بیان اینکه هم اینک ظرفیت بهره برداری و تولید گاز غنی از پارس جنوبی ۶۰۰ میلیون مترمکعب در روز است، اظهار کرد که امروز (اول دی ۹۷) تولید ۵۸۳ میلیون مترمکعب گاز غنی محقق می شود.
وی با اظهار امیدواری نسبت به تولید ۱۹۳.۳ میلیارد مترمکعب گاز تا پایان امسال، افزود: تاکنون ۱۴۰ میلیارد مترمکعب گاز از پارس جنوبی تولید شده است.
مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس اینبار در مقابل سوالات چاش برانگیز خبرنگاران راحت تر برخورد کرد و پیرامون رای دادگاهی در فرانسه پیرامون رشوه شرکت توتال به یکی از مسوولان ایرانی توضیح داد: موضوع مربوط به سال ۱۹۹۷ میلادی است و تاکنون در این باره چیزی مکتوب از سوی طرف فرانسوی به ما ارجاع نشده است.
مشکین فام همچنین در مورد شایعه خروج شرکت چینی از قرارداد توسعه فاز یازده پارس جنوبی تصریح کرد: تاکنون شرکت توتال عدم توانایی خود را در قرارداد توسعه فاز ۱۱ اعلام کرده است و بر اساس قرار داد پس از مدتی باید موضوع به شرکت چینی منتقل شود که فرایند در حال انجام است.
وی با بیان اینکه قرار است تفاهمنامه سه جانبه جدیدی میان توتال، سی ان پی سی چین و پتروپارس امضا شود، در مورد انصراف شرکت چینی از ادامه حضور در پارس جنوبی افزود: چنین چیزی را فقط از رسانه ها شنیده ام هرچند به طور رسمی از سوی چینی ها چیزی به ما اعلام نشده است و پیش بینی می کنیم تا پایان سال در این مورد تعیین تکلیف می شود.
مدیرعامل شرکت کارفرمایی پارس جنوبی با اعلام اینکه متوسط تولید میعانات گازی روزانه ۶۰۰هزار بشکه است، گفت: تاکنون ۸۰ میلیارد دلار برای توسعه پارس جنوبی هزینه شده است که با درنظر گرفتن ۱۸ سنت برای هر مترمکعب گاز می توان گفت که تاکنون ۲۵۰ میلیارد دلار درآمد از این میدان بزرگ نصیب کشورمان شده است.

970926-4.jpg
December 24, 2018 | دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۴۵

یادداشت من در روزنامه همشهری دیروز (سه شنبه ۲۷مهرماه):

جشنواره و نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال بعد از ۱۰روز به کار خود پایان داد؛ نمایشگاهی که با نام خود همخوانی نداشت.

شاید به جای «رسانه‌های دیجیتال» عبارت «بازار فضای مجازی و نرم‌افزارهای دیجیتال» بیشتر با غرفه‌ها و محتوای ارائه شده در این نمایشگاه همخوانی داشت؛ نمایشگاهی که به یک بازار فروش شبیه بود که حال و هوای نمایشگاه‌های بهاره لباس، پوشاک و لوازم‌التحریر را به ذهن‌ها متبادر می‌کرد چراکه نخستین موردی که در این نمایشگاه به چشم می‌خورد فروش محصولات و اجناس در غرفه‌ها بود؛ اتفاقی که در هیچ‌یک از نمایشگاه‌های معتبر دنیا دیده نمی‌شود. در کشور خودمان نیز اگر از نمایشگاه کتاب بگذریم شاید کمتر نمایشگاهی باشد که چنین اجازه‌ای را به شرکت‌کنندگان و غرفه‌داران خود بدهد.

البته موضوع به اینجا ختم نمی‌شود. به‌نظر می‌رسد تسهیل ضوابط و شرایط برای حضور بیشترین تعداد از شرکت‌ها، مؤسسه‌ها و مراکز در این نمایشگاه آن هم با هدف بالا رفتن کمیت غرفه‌ها و تعبیر آن به بیشتر شدن استقبال از این نمایشگاه دلیلی شده بود تا اجناسی غیرمرتبط با موضوع و هدف درنظر‌گرفته شده برای این جشنواره در نمایشگاه به فروش برسد تا جایی که چند غرفه در این نمایشگاه اقدام به فروش اجناسی مرتبط با پرورش اندام کردند که این روزها بیشتر در شبکه‌های ماهواره‌ای آن‌سوی آب‌ها تبلیغ آن پخش می‌شود.

از نظر کارشناسان امر محتوای ارائه شده در نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال درخور و ‌شأن اهداف تعیین شده برای آن نبود چراکه حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم افتتاحیه جشنواره، جریان‌سازی و ایجاد بستر مناسب برای تولید و توسعه محتوای منطبق در فرهنگ بومی، ملی و اسلامی در حوزه رسانه‌های دیجیتال را از اهداف این جشنواره برشمرد. این درحالی است که در جای جای نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال بازار فروش نرم‌افزارهای قفل شکسته و کپی شده بدون توجه به قانون حقوق مولف داغ بود و به کرات از روش‌های مختلف به‌خصوص شبکه رادیویی مستقر در محل برای آن تبلیغ می‌شد.

البته در بخش پایگاه‌های اینترنتی و وبلاگ‌ها این ضعف کمتر دیده می‌شد و تلاش‌های زیادی برای ارائه محتوایی نو، جذاب و کارآمد توسط شرکت‌کنندگان در این بخش صورت گرفته بود که در سایر بخش‌ها به ندرت این موضوع دیده می‌شد.
همچنین ارائه موضوعات مرتبط با فضای مجازی، تلفن‌های همراه، رسانه و نرم‌افزارها و بازی‌های رایانه‌ای همه از سرفصل‌هایی است که از سال‌های پیش در نمایشگاه الکامپ به آنها پرداخته می‌شود و به همین دلیل برگزاری نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال آن هم با فاصله کمتر از یک ماه با نمایشگاه الکترونیک، کامپیوتر و تجارت الکترونیک از نکاتی است که شاید نتوان جوابی برای آن پیدا کرد.

استقبال مردم و مهندسی محل غرفه‌ها

اگرچه در ۳روز نخست شروع به کار این نمایشگاه استقبال چندانی از سوی مردم و کارشناسان نشد اما کم‌کم برتعداد مخاطبان و مردم حاضر در مصلای تهران افزوده شد تا بازدیدکنندگان از هوای خوب محل مصلی آن هم در مهرماه لذت کافی را ببرند. البته موضوع روزهای نخست نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال پیرامون استقبال مردم دور نمی‌زد چراکه خیلی از غرفه‌ها فعالیت خود را بعد از مراسم افتتاحیه و شروع به کار نمایشگاه آغاز کردند؛ غرفه‌هایی که چند روز بعد از افتتاحیه با نصب بنرهای تبلیغاتی به همراه یک میز و صندلی شروع به فعالیت کردند. حتی دیده شد که در روزهای نخستین آغاز به کار نمایشگاه در چند نوبت تغییراتی اساسی در چگونگی قرارگیری غرفه‌ها و محل طراحی راهروهای عبور بازدیدکنندگان صورت گرفت. به‌نظر می‌رسد اگر مدت زمان ده‌روزه این نمایشگاه نظیر نمایشگاه الکامپ، نمایشگاه مطبوعات و سایر نمایشگاه‌های تخصصی، کمتر بود.نمایشگاه به سختی شکل اصلی خود را پیدا می‌کرد.

رشد کمی آثار، نه رشد کیفی

زارع‌پور، دبیر چهارمین نمایشگاه و جشنواره رسانه‌های دیجیتال ضمن اعلام ارسال بیش از ۱۶هزار اثر از سوی متقاضیان، خبر از رشد ۶۰درصدی محصولات نسبت به سال گذشته داد؛ البته افزایش ظاهرا فقط در حوزه کمیت بود و نه در حوزه کیفیت، چراکه در حوزه کیفیت ما شاهد هیچ فناوری خاص و نویی که برای نخستین بار در دنیا رونمایی شود نبودیم. در واقع تمامی محصولات ارائه‌شده در نمایشگاه همانند محصولات سال گذشته بودند و فقط از نظر شکلی و گاهی نیز از نظر کارکردی متفاوت‌تر از گذشته بودند؛ هرچند در بخش‌های آموزشی، نرم‌افزارهای کاربردی، نرم‌افزارهای قرآنی و نرم‌افزارهای تلفن‌همراه شاهد ارائه نرم‌افزارهای جدید‌تر از گذشته بودیم.

اگرچه در بیشتر بخش‌ها نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال از نظر کمی با رشد مواجه بود اما در بخش ارائه کارگاه به‌طور ملموسی نسبت به قبل با کاهش کمیت از نظر تعداد کارگاه‌های برگزار شده روبه‌رو بود.

علاوه‌بر آن نکته دیگری که در نگاه اول به نمایشگاه قابل توجه می‌نمود حضور کمرنگ صداوسیما در نمایشگاه بود به‌طوری که در سال گذشته بخش‌های مختلف صداوسیما با اختصاص بخش عمده‌ای از فضای نمایشگاه به فعالیت و ارائه دستاوردهای خود می‌پرداختند؛ حضوری که امسال کمرنگ‌تر از قبل شده بود.

امسال ایران در نمایشگاه جیتکس دوبی شرکت نکرد تا بر رونق نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال بیفزاید و آرزوی هاب منطقه شدن را به تحقق نزدیک کند. این نکته عجیبی نیست که اگر در یک نمایشگاه مشابه در خارج، کسی یا غرفه‌ای نرم‌افزار قفل شکسته بفروشد در جا پلمب می‌شود. اما در ایران پررونق‌ترین غرفه‌های نمایشگاه از قضا همان‌هایی بودند که این نوع نرم افزارها را در حجم۲۰گیگابایت به‌قیمت۲۰هزارتومان می‌فروختند!

تکمیلی: بعد از چاپ مطلب فوق در روزنامه همشهری متوجه شدم مرکز رسانه های دیجیتال وزارت ارشاد جوابیه ای را برای روزنامه ارسال کرده که هنوز از چند و چون آن مطلع نیستم.

October 20, 2010 | چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۳۸۹ ساعت ۰۱:۰۷