Recently in گزارش Category

امروز متوجه شدم که چون نیروی لازم از سوی ماهواره بر به ماهواره پیام وارد نشد، بنابراین «پیام» با وجود اینکه برای حدود ۶ دقیقه از فضا سیگنال فرستاد اما به سرعت لازم برای قرار گرفتن در مدار نرسید و آماده تزریق به مدار نشد.
ظاهرا محل دقیق سقوط ماهواره پیام محرمانه است اما می توان گفت که در اقیانوس هند سقوط کرده است.
دکتر معتمدی رییس دانشگاه امیرکبیر و وزیر سابق ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز در مورد علت قرار نگرفتن ماهواره پیام در مدار گفت: پرتابگر در محاسبه سرعت اولیه ای که باید به ماهواره می داد مشکل داشت و ممکن است حتی مربوط به سوخت باشد.

January 17, 2019 | پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۱۵

سری سوم جلسات نقد و اندیشه که در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد، اختصاص داشت به موضوع «سلبریتی ها در فضای مجازی» که در آن صادق زیبا کلام، رامبد جوان و محمدجواد نعناکار (حقوقدان) حضور داشتند.
یک جلسه تقریبا جدی تقریبا طولانی که اگه بخوام در کوتاه ترین شکل مسایل مطرح شده در آن را توضیح دهم به سه جمله زیر اتکا می کند.

رامبدجوان: باید به سلبریتی ها در فضای مجازی اجازه داد تا هر اقدامی که می خواهند انجام دهند چراکه مسایل و سختی ها و گرفتاری هایی در پی آن رخ می دهد اما سرانجام درست شده و راه خود را پیدا می کند.
صادق زیباکلام: باید به سلبریتی ها در فضای مجازی اجازه داد تا هر اقدامی که می خواهند را انجام دهند چراکه بالاخره مردم می فهمند که هر چیزی که سلبریتی ها می گویند درست نیست.
محمدجواد نعناکار: سلبریتی ها فقط در چارچوب قوانین و عرف می توانند در فضای مجازی حضور داشته باشند هرچند که حاکمیت نیز در برابر حضور و رفتار آنها باید کمی بیشتر صحه صدر داشته باشد.

حواشی:
رامبد تقریبا یک ساعت دیرتر به نشست اضافه شد و علت دیر آمدنش را خواب ماندن عنوان کرد.
مستر تیستر خیلی زود قبل از اینکه نشست اجرا بشه، در جلسه حاضر شد.
صادق زیباکلام وقتی در میانه نشست، رامبد به جلسه اضافه شد، خطاب به وی گفت: تا حالا رامبد را از نزدیک ندیده بودم اما موهای سفیدش نشان می دهد که خیلی هم در ناز و نعمت نیست.
محمدجواد نعناکار نیز بدون حاشیه از ابتدا تا انتها در مباحث شرکت کرد.

971008-3.jpg

January 2, 2019 | چهارشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۰۸

امروز (سه شنبه) روز پر کاری در وزارت ارتباطات است. صبح آذری جهرمی وزیر ارتباطات با نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه در محل پژوهشگاه فضایی ایران دیدار کرد و به اتفاق بازدیدی از دستاوردهای صنعت فضایی ایران داشتند.
بعد از آن مراسم افتتاح پروژه توسعه هسته اصلی شبکه ملی اطلاعات با حضور دبیرشورای عالی فضای مجازی در سالن شهید قندی وزارت ارتباطات در خیابان شریعتی برگزار شد و آذری جهرمی گزارش کار کاملی از آنچه که از سال گذشته در شبکه ملی اطلاعات رخ داده است را ارایه کرد.
عضو کابینه دولت دوازدهم در این ارایه از استقلال سامانه DNS کشور خبر داد و در تشریح اقدامات انجام شده در حوزه شبکه ملی اطلاعات گفت: زمان هایی بوده که ۴۰ درصد درگاه های ورودی شبکه اینترنت به کشور قطع شده که با وجود طراحی های جدید و افزایش ظرفیت انجام شده، کاربران در داخل کشور آن را اصلاح نکرده اند.
وی با اشاره به اعطای ۱۵ میلیارد تومان وام به پیامرسان های داخلی، از پرداخت ۲۰ میلیارد تومان وام دیگر از محل وام وجوه اداره شده به کل حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات خبر داد و افزود: پادویش که نرم افزار ضد ویروس بومی محسوب می شود امسال روی ۳۲۴ هزار موبایل و ۷۸۰ هزار کلاینت نصب شده است درحالیکه پارسال جمع نصب آن به ۱۰ هزار نمی رسید.
آذری جهرمی همچنین از شناسایی و ثبت بیش از ۲۵ میلیون حمله سایبری در شبکه ملی اطلاعات خبر داد و اظهار کرد: برای فراهم کنندگان خدمات ابری، CDN و خدمات محتوایی در دو شهر تبریز و شیراز خدمات Colocation با ۵ درصد تعرفه مصوب کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی ارایه می شود.
وزیر ارتباطات بلافاصله ادامه داد: همچنین نرخ ترنسمیشن بین مراکز داده تبریز و شیراز با تهران با تخفیف ۹۰ درصدی در اختیار شرکت های تولیدکننده محتوا، خدمات ابری و CDN ها قرار می گیرد و علاوه بر آن به صورت رایگان به IXP های شرکت زیرساخت وصل می شوند.
آذری جهرمی قرار است امروز بعدازظهر با وزرای علوم و کشاورزی نیز در محل سازمان فضایی ایران دیدار کند.

971008-2.jpg

January 1, 2019 | سه شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۴۸

دوشنبه ظهر درست بعد از حضور رییس جمهوری در وزارت نیرو، رضا اردکانیان وزیر نیرو راهی پژوهشگاه فضایی شد تا با حضور آذری جهرمی وزیر ارتباطات بازدیدی از دستاوردهای صنعت فضایی متخصصان داخلی داشته باشد.
اما قبل از حضور وی در اتاق تمییز ساخت ماهواره های بومی که نیاز به پوشیدن روپوش سفید و رد شدن از اتاق باد داشت، ارایه جالبی در مورد یکی از سامانه های پایش ماهواره ای در مورد پایش سطح زیر کشت کشاورزی را شاهد بودم.
در واقع با تحلیل عکس های ماهواره ای مشخص شد که در استان فارس که به شدت از کم آبی و خشکشالی رنج می برد، ۲۵ هزار هکتار تحت کشت برنج دارد که دو برابر آب سد کرج به آن اختصاص یافته است.
چیزی که اردکانیان از طرح تغییر الگو کشت محصول در کشور گفت و از برنامه دولت برای استان فارس خبر داد تا ظرف سه سال نسبت به تغییر کشت برنج اقدام شود.

برای دیدن فیلمی از این ارایه می توانید به اینجا مراجعه کنید.

971010-3.jpg
January 1, 2019 | سه شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۷ ساعت ۰۲:۵۸

شنبه صبح کارگاهی آموزشی را در مرکز روابط عمومی وزارت ارتباطات برگزار کردیم که از چند بابت برایم تازگی داشت. 
نخستین موضوع این کلاس که از مدتها پیش کار هماهنگی آن در دست اقدام بود، بر می گردد به حضور حداقل ۳۱ دانشجوی غیرحضوری. در واقع قرار بود که نماینده روابط عمومی های ادارات کل ارتباطات استان های سراسر کشور به صورت آنلاین با استفاده از سیستمی موسوم به ویدیوکیک، آموزش عملی ببینند در مورد اینفوگرافیک.
اما دومین نکته این کلاس همراهی تحسین برانگیز دانشجویانی بود که از استان ها به صورت آنلاین به سیستم وصل شده بودند و تقریبا بعد از شش ساعت برگزاری این کارگاه، تا پایان همراه ماندند.
این همراهی درحالی صورت گرفت که از روابط عمومی شرکت ها و سازمان های تابعه وزارت ارتباطات که در تهران حضور داشتند جز تعدادی محدود، کسی در کلاس حاضر نشد.

پ ن: نکته ای در این کلاس مطرح شد که مطمئنم که تا ماه ها و شایدم تا یک سال دست از سر من بر نمی دارد و آن توضیح مدرس این کلاس یعنی حمیدرضا خاتونی بود مبنی بر اینکه ایرانیان سه رنگ فیروزه ای، زرد و قرمز را بیشتر از دیگر رنگ ها دوست دارند.

 پ ن۲: لینک خبر و لینک گزارش تصویری این کارگاه.

971010-2.jpg

December 31, 2018 | دوشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۱۷

مهدی شامی زنجانی امروز (شنبه) در سمیناری که در سالن شهید قندی وزارت ارتباطات با حضور ۳۰۰ مدیر جوان تازه منصوب شده این وزارتخانه برگزار شد، در مورد رهبری دیجیتال حرف زد.
شامی زنجانی که عضو هیات علمی دانشگاه تهران است توضیح داد که پارادایم دیجیتال شدن بعد از پارادایم حضوری و پارادایم الکترونیکی شدن قرار دارد و تصریح کرد: بعد از ۲۰ سال که از همه گیر شدن فناوری اطلاعات در جهان می گذرد، مردم نشان دادند که دوست ندارند که همه چیزشان الکترونیکی باشد که از همین رو موضوع دیجیتالی شدن مطرح شد.
وی در تشریح پارادایم دیجیتالی شدن افزود: پارادایم دیجیتالی شدن یعنی طوری دو فضای حضوری و الکترونیکی در کنار هم قرار گیرند که مخاطب و کاربر تفاوت این دو فضا را لمس نکند.
شامی زنجانی به موضوع دولت دیجیتال پرداخت و اظهار کرد: دولت دیجیتال نیز یعنی ترکیبی از خدمات حضوری و خدمات الکترونیکی که امور مردم تسهیل شود.
عضو هیات علمی دانشگاه تهران، تحول دیجیتال را یک تغییر شگرف دانست که از تفکر تا عمل را شامل شود.

971008-1.jpg

December 29, 2018 | شنبه ۸ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۱۲

وقتی وارد جایی مثل نمایشگاه پژوهش، فناوری و فن بازار میشید، اصلن نباید انتظار داشته باشید که شور و شوقی در اونجا ببینید. اینجور نمایشگاه ها از اونجور جاهایی که راحت می تونی بری داخل پارکینگ و هرجا دلت خواست پارک کنی.
دیروز (سه شنبه) صبح که به نمایشگاه پژوهش، فناوری و فن بازار رفته بودم، در چند جمله می تونم بگم که با چند سالن با چندین غرفه برپا شده روبرو شدم که یه دو جین دکتر و مهندس و احتمالا دانشجویان صفر کیلومتر مقاطع بالای تحصیلی، دور هم جمع شده بودند و سعی در معرفی چیزی داشتند.
ایرانسل، همراه اول و مخابرات هم بودند. هرچند با توجه به اندازه و محتوایی که برای عرضه آورده بودند، بود و نبودشون توی این نمایشگاه فرقی نمی کرد.
غرفه های دولتی هم که تنها غرفه های دکوردار و شیک نمایشگاه بودند، کسی توشون نبود که بخواد یا حتی بتونه توضیحی که دنبالشی را از محصولات و یا احتمالا خدمات ارایه کنه.
اگه سالن پنج که محل تجمع پارک های علم و فناوری دانشگاه های چون شریف، تهران، فارس و پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات بود را کنار بگذاریم، پیشنهاد می کنم فقط سرظهر، سری به ساندویچی سیاری بزنید که کنار سالن خلیج فارس بساط کرده بود. قطعا پشیمون نمی شوید.
نکته اخلاقی اینه که، اگه یه موقع به سرتون زد که به مناسبت هفته پژوهش از این نمایشگاه بازدید کنم، پس اشتباه نکنید و حتما یکراست وارد سالن پنج نمایشگاه شوید. قطعا چیزهای جذابی را خواهید یافت.
نکته علمی اینه که، تمام اون آدمای بی حالی که پشت غرفه ها نشستن و درگیر موبایلشون هستند و یا حتی آدمایی که تو خیابون های نمایشگاه درحال راه رفتن هستن، یا دکتراند، یا دانشجوی دکترا.

971003-2.jpg

December 26, 2018 | چهارشنبه ۵ دی ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۳۷

محمد مشکین فام مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس که یکی دو ماه پیش شایعات حضور وی در مسند جدید مدیرعاملی شرکت ملی نفت بسیار پیچیده بود، در نخستین روز زمستان به مناسبت بیستمین سالروز تاسیس شرکت نفت و گاز پارس در نشست خبری پیش روی خبرنگاران و اهالی رسانه حاضر شد.
وی که نسبت به سال گذشته، راحت تر و مسلط تر به سوالات خبرنگاران پاسخ داد ابتدا توضیحاتی در مورد آخرین وضعیت میدان بزرگ پارس جنوبی و آخرین وضعیت بهره برداری از این میدان گفت و به میدان های گلشن، فردوسی، فرزاد الف و ب، بلال و کیش اشاره کرد که توسعه آنها تحت نظر شرکت نفت و گاز پارس قرار گرفته است.
مشکین فام با بیان اینکه هم اینک ظرفیت بهره برداری و تولید گاز غنی از پارس جنوبی ۶۰۰ میلیون مترمکعب در روز است، اظهار کرد که امروز (اول دی ۹۷) تولید ۵۸۳ میلیون مترمکعب گاز غنی محقق می شود.
وی با اظهار امیدواری نسبت به تولید ۱۹۳.۳ میلیارد مترمکعب گاز تا پایان امسال، افزود: تاکنون ۱۴۰ میلیارد مترمکعب گاز از پارس جنوبی تولید شده است.
مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس اینبار در مقابل سوالات چاش برانگیز خبرنگاران راحت تر برخورد کرد و پیرامون رای دادگاهی در فرانسه پیرامون رشوه شرکت توتال به یکی از مسوولان ایرانی توضیح داد: موضوع مربوط به سال ۱۹۹۷ میلادی است و تاکنون در این باره چیزی مکتوب از سوی طرف فرانسوی به ما ارجاع نشده است.
مشکین فام همچنین در مورد شایعه خروج شرکت چینی از قرارداد توسعه فاز یازده پارس جنوبی تصریح کرد: تاکنون شرکت توتال عدم توانایی خود را در قرارداد توسعه فاز ۱۱ اعلام کرده است و بر اساس قرار داد پس از مدتی باید موضوع به شرکت چینی منتقل شود که فرایند در حال انجام است.
وی با بیان اینکه قرار است تفاهمنامه سه جانبه جدیدی میان توتال، سی ان پی سی چین و پتروپارس امضا شود، در مورد انصراف شرکت چینی از ادامه حضور در پارس جنوبی افزود: چنین چیزی را فقط از رسانه ها شنیده ام هرچند به طور رسمی از سوی چینی ها چیزی به ما اعلام نشده است و پیش بینی می کنیم تا پایان سال در این مورد تعیین تکلیف می شود.
مدیرعامل شرکت کارفرمایی پارس جنوبی با اعلام اینکه متوسط تولید میعانات گازی روزانه ۶۰۰هزار بشکه است، گفت: تاکنون ۸۰ میلیارد دلار برای توسعه پارس جنوبی هزینه شده است که با درنظر گرفتن ۱۸ سنت برای هر مترمکعب گاز می توان گفت که تاکنون ۲۵۰ میلیارد دلار درآمد از این میدان بزرگ نصیب کشورمان شده است.

970926-4.jpg
December 24, 2018 | دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۴۵

یادداشت من در روزنامه همشهری دیروز (سه شنبه ۲۷مهرماه):

جشنواره و نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال بعد از ۱۰روز به کار خود پایان داد؛ نمایشگاهی که با نام خود همخوانی نداشت.

شاید به جای «رسانه‌های دیجیتال» عبارت «بازار فضای مجازی و نرم‌افزارهای دیجیتال» بیشتر با غرفه‌ها و محتوای ارائه شده در این نمایشگاه همخوانی داشت؛ نمایشگاهی که به یک بازار فروش شبیه بود که حال و هوای نمایشگاه‌های بهاره لباس، پوشاک و لوازم‌التحریر را به ذهن‌ها متبادر می‌کرد چراکه نخستین موردی که در این نمایشگاه به چشم می‌خورد فروش محصولات و اجناس در غرفه‌ها بود؛ اتفاقی که در هیچ‌یک از نمایشگاه‌های معتبر دنیا دیده نمی‌شود. در کشور خودمان نیز اگر از نمایشگاه کتاب بگذریم شاید کمتر نمایشگاهی باشد که چنین اجازه‌ای را به شرکت‌کنندگان و غرفه‌داران خود بدهد.

البته موضوع به اینجا ختم نمی‌شود. به‌نظر می‌رسد تسهیل ضوابط و شرایط برای حضور بیشترین تعداد از شرکت‌ها، مؤسسه‌ها و مراکز در این نمایشگاه آن هم با هدف بالا رفتن کمیت غرفه‌ها و تعبیر آن به بیشتر شدن استقبال از این نمایشگاه دلیلی شده بود تا اجناسی غیرمرتبط با موضوع و هدف درنظر‌گرفته شده برای این جشنواره در نمایشگاه به فروش برسد تا جایی که چند غرفه در این نمایشگاه اقدام به فروش اجناسی مرتبط با پرورش اندام کردند که این روزها بیشتر در شبکه‌های ماهواره‌ای آن‌سوی آب‌ها تبلیغ آن پخش می‌شود.

از نظر کارشناسان امر محتوای ارائه شده در نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال درخور و ‌شأن اهداف تعیین شده برای آن نبود چراکه حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم افتتاحیه جشنواره، جریان‌سازی و ایجاد بستر مناسب برای تولید و توسعه محتوای منطبق در فرهنگ بومی، ملی و اسلامی در حوزه رسانه‌های دیجیتال را از اهداف این جشنواره برشمرد. این درحالی است که در جای جای نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال بازار فروش نرم‌افزارهای قفل شکسته و کپی شده بدون توجه به قانون حقوق مولف داغ بود و به کرات از روش‌های مختلف به‌خصوص شبکه رادیویی مستقر در محل برای آن تبلیغ می‌شد.

البته در بخش پایگاه‌های اینترنتی و وبلاگ‌ها این ضعف کمتر دیده می‌شد و تلاش‌های زیادی برای ارائه محتوایی نو، جذاب و کارآمد توسط شرکت‌کنندگان در این بخش صورت گرفته بود که در سایر بخش‌ها به ندرت این موضوع دیده می‌شد.
همچنین ارائه موضوعات مرتبط با فضای مجازی، تلفن‌های همراه، رسانه و نرم‌افزارها و بازی‌های رایانه‌ای همه از سرفصل‌هایی است که از سال‌های پیش در نمایشگاه الکامپ به آنها پرداخته می‌شود و به همین دلیل برگزاری نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال آن هم با فاصله کمتر از یک ماه با نمایشگاه الکترونیک، کامپیوتر و تجارت الکترونیک از نکاتی است که شاید نتوان جوابی برای آن پیدا کرد.

استقبال مردم و مهندسی محل غرفه‌ها

اگرچه در ۳روز نخست شروع به کار این نمایشگاه استقبال چندانی از سوی مردم و کارشناسان نشد اما کم‌کم برتعداد مخاطبان و مردم حاضر در مصلای تهران افزوده شد تا بازدیدکنندگان از هوای خوب محل مصلی آن هم در مهرماه لذت کافی را ببرند. البته موضوع روزهای نخست نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال پیرامون استقبال مردم دور نمی‌زد چراکه خیلی از غرفه‌ها فعالیت خود را بعد از مراسم افتتاحیه و شروع به کار نمایشگاه آغاز کردند؛ غرفه‌هایی که چند روز بعد از افتتاحیه با نصب بنرهای تبلیغاتی به همراه یک میز و صندلی شروع به فعالیت کردند. حتی دیده شد که در روزهای نخستین آغاز به کار نمایشگاه در چند نوبت تغییراتی اساسی در چگونگی قرارگیری غرفه‌ها و محل طراحی راهروهای عبور بازدیدکنندگان صورت گرفت. به‌نظر می‌رسد اگر مدت زمان ده‌روزه این نمایشگاه نظیر نمایشگاه الکامپ، نمایشگاه مطبوعات و سایر نمایشگاه‌های تخصصی، کمتر بود.نمایشگاه به سختی شکل اصلی خود را پیدا می‌کرد.

رشد کمی آثار، نه رشد کیفی

زارع‌پور، دبیر چهارمین نمایشگاه و جشنواره رسانه‌های دیجیتال ضمن اعلام ارسال بیش از ۱۶هزار اثر از سوی متقاضیان، خبر از رشد ۶۰درصدی محصولات نسبت به سال گذشته داد؛ البته افزایش ظاهرا فقط در حوزه کمیت بود و نه در حوزه کیفیت، چراکه در حوزه کیفیت ما شاهد هیچ فناوری خاص و نویی که برای نخستین بار در دنیا رونمایی شود نبودیم. در واقع تمامی محصولات ارائه‌شده در نمایشگاه همانند محصولات سال گذشته بودند و فقط از نظر شکلی و گاهی نیز از نظر کارکردی متفاوت‌تر از گذشته بودند؛ هرچند در بخش‌های آموزشی، نرم‌افزارهای کاربردی، نرم‌افزارهای قرآنی و نرم‌افزارهای تلفن‌همراه شاهد ارائه نرم‌افزارهای جدید‌تر از گذشته بودیم.

اگرچه در بیشتر بخش‌ها نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال از نظر کمی با رشد مواجه بود اما در بخش ارائه کارگاه به‌طور ملموسی نسبت به قبل با کاهش کمیت از نظر تعداد کارگاه‌های برگزار شده روبه‌رو بود.

علاوه‌بر آن نکته دیگری که در نگاه اول به نمایشگاه قابل توجه می‌نمود حضور کمرنگ صداوسیما در نمایشگاه بود به‌طوری که در سال گذشته بخش‌های مختلف صداوسیما با اختصاص بخش عمده‌ای از فضای نمایشگاه به فعالیت و ارائه دستاوردهای خود می‌پرداختند؛ حضوری که امسال کمرنگ‌تر از قبل شده بود.

امسال ایران در نمایشگاه جیتکس دوبی شرکت نکرد تا بر رونق نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال بیفزاید و آرزوی هاب منطقه شدن را به تحقق نزدیک کند. این نکته عجیبی نیست که اگر در یک نمایشگاه مشابه در خارج، کسی یا غرفه‌ای نرم‌افزار قفل شکسته بفروشد در جا پلمب می‌شود. اما در ایران پررونق‌ترین غرفه‌های نمایشگاه از قضا همان‌هایی بودند که این نوع نرم افزارها را در حجم۲۰گیگابایت به‌قیمت۲۰هزارتومان می‌فروختند!

تکمیلی: بعد از چاپ مطلب فوق در روزنامه همشهری متوجه شدم مرکز رسانه های دیجیتال وزارت ارشاد جوابیه ای را برای روزنامه ارسال کرده که هنوز از چند و چون آن مطلع نیستم.

October 20, 2010 | چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۳۸۹ ساعت ۰۱:۰۷